reklam

TUSİD Başkanı Bekir Topuz: Ülkemizdeki işgücü gereksinimimizi karşılamıyor…

Son devirde endüstrici ve üreticinin emekçi bulma konusunda dillendirdiği şikâyetlere bir yenisi daha eklendi. Hürriyet gazetesinden Emre Yapıt’ın haberine nazaran, Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TUSİD) Başkanı Bekir Topuz, artık kesimdeki her fabrikanın en az 100 emekçi eksiği ile çalıştığını ve yeni fabrika ya da kapasite yatırımlarının personel eksikliği yüzünden yapılamadığını söyledi.

Personel eksikliğinin bugünlerde tepe yaptığını vurgulayan Bekir Topuz, “Artık personel ithalatı yapmamız gerekiyor. Lakin dışarıdan getirdiğimiz çalışanlar bir takvim ve programa bağlı olmalı. Dikkatli davranırsak emekçi ithalatı olumlu katkı yapar. Bilhassa turizm üzere bölümlerin büyümesi, artan ihracat ortamı bu sorunu daha da büyütüyor. Lakin Türkiye’de yaşayan beşerler personel muhtaçlığını artık maalesef karşılayamıyor. Paydaş olduğumuz tüm alanlarda bu böyle” tabirlerini kullandı.

‘MÜHENDİS DEĞİL PERSONEL LAZIM’

reklam

“Bize mühendis değil, vasıfsız işçi lazım” diyen Bekir Topuz, “Fabrikalarımızda mühendise 25 bin lira, personele ise 35 bin lira veriyoruz. Ancak mühendise, ‘Gel sen bu makinenin başına geç, ustanın yaptığı işi sana öğretelim, yalnızca burada dur, 40 bin lira verelim’ diyoruz. Mühendis bunu kabul etmiyor ve bize, ‘Benim işim masada oturmak’ diyor. Yani günün sonunda gereksinimimizi kimse karşılamıyor. Bu ıstırap büyüyor” formunda konuştu.

Bekir Topuz

CİDDİ KAHIRLAR YAŞANABİLİR

Yıllardır mesleksel eğitimi en öncelikli faaliyet alanlarından biri olarak gördüklerini anlatan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan da TÜSİD Başkanı’nın lisana getirdiği meseleye “Sanayimizin katma pahalı üretime geçmesi ve yüksek teknoloji alanlarına yönelebilmesi için nitelikli işgücüne yani ‘aranan eleman’a büyük gereksinim duyuyoruz. Günümüzde, nitelikli işgücü gereksiniminin karşılanması ve verimliliğin artması da sürat kazanıyor. Şirketlerin yetişmiş insan kaynağı ile buluşması gitgide değer kazanıyor. İnsan kaynaklarını geliştirmeyen şirketlerin işgücü piyasasına yeni gelen gençlerle buluşma noktasında önemli kahır hatta yaşadıkları bir devirden geçmekteyiz” yorumunu yaptı.

Erdal Bahçıvan

Bahçıvan, şunları söyledi:

REKABET GÜCÜ DÜŞÜYOR

“Bugün endüstride nitelikli eleman bulamama meselesinin; üretimde kapasite artışlarının sağlanamaması, termin sürelerindeki belirsizlik, ülkemizin memleketler arası rekabet üstünlüğü ve gelişmişlik düzeyinin önünde mani oluşturduğunu söyleyebiliriz. Buradan hareketle; ülke olarak sürdürülebilir bir büyümenin sağlanabilmesi için beşeri sermayenin yani insanın niteliğinin geliştirilmesi son derece kıymetli. Bireylerin kaliteli eğitimle buluşması ülkelerin sosyo-ekonomik ve kültürel gelişimlerinde rol oynayan en kıymetli faktörlerden birini oluşturuyor. Bu süreçte ise eğitim ve yeteneklerin gelişimi için mesleksel eğitimin kıymeti kuşkusuz ön plana çıkıyor. Biz de bu kapsamda mesleksel eğitime yönelik projeler geliştiriyoruz. Beşere yapılan yatırımın, o ülkenin insan gücünün ve münasebetiyle üretim sürecinde yer alan insan faktörünün niteliğini artırdığını görebiliyoruz. Bu nedenle nitelikli istihdam için mesleksel eğitimin her taraftan dayanak ve teşviğe muhtaçlık duyduğunun altını çizmek istiyorum. Mesleksel ve teknik eğitim mezunlarının kendi alanlarında istihdam oranları birçok alanda yüzde 10’un altında kalırken İSO MEİP okullarında bu oranlar muhakkak alanlarda yüzde 90’lara kadar ulaştı.”

‘MESLEK LİSELERİNDEN ELEMAN YETİŞMİYOR’

Tüm üyelerden gelen bildirimlerin başında emekçi bulma sorunu bulunduğunu belirten İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Lideri Mahmut Özgener, “Tüm dünyada dijitalleşme manasında yaşanan süratli değişimin yanı sıra iş dünyasının muhtaçlığına uygun kâfi sayıda çalışanın üniversite ve meslek liselerinden yetişmiyor olmasını, bu sorunun kök nedenleri olarak görüyoruz.Bu sorunu çözmek maksadıyla meslek liselerinin, üniversitelerin, iş dünyasının çalışma programlarının gözden geçirilmesi, dünya genelinde uygulanan yeni trendlerin yakından izlenerek uygulamaya alınmasının yanı sıra yeşil dönüşüme ve dijital dönüşüme ahenk sağlayan işletmelere de yönelik çalışan yetiştirilmesinin kıymetli olduğu kanaatindeyiz” dedi.

Mahmut Özgener

Özgener, şunları şöyledi:

MÜFREDAT VURGUSU

“Özellikle meslek liselerinin sorunun tahliline yönelik gereksinime karşılık verebilmesi için iş dünyası ile işbirliği içerisinde olması ve de müfredatı buna nazaran belirlemesi kıymet arz etmekte. İşgücüne ulaşmada karşılaşılan zorlukların aşılması için İŞKUR tarafından verimli çalışmalar yapılıyor, lakin İŞKUR portalının iş arayan kişinin talebini portala girebileceği, patronun iş arayan adaylara kolay ve süratli bir halde ulaşıp değerlendirebileceği, adayları iş görüşmesine çağırabileceği bir formatta düzenlenmesinin faydalı olacağına inanıyoruz. Bununla birlikte; İŞ-KUR’un bilgi tabanının, yalnızca müracaat yaparak İşkur’a kayıt yaptıranlar dışında, mevcutta bulunan tüm işgücünü kapsayacak hale getirilmesinin de kıymetli olduğunu düşünüyoruz.”

‘EĞİTİMDEKİ EKSİKLİĞİ BİZ TAMAMLAMAK ZORUNDAYIZ’

Sanayici için en büyük sıkıntılardan birinin üniversite eğitimi alan işçinin kâfi niteliğe ulaşamaması olduğunu söyleyen Türkiye Giysi Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, işgücü sıkıntısına ait şunları söyledi: “Üniversitelerde kâfi eğitim verilemediği için endüstriciler olarak biz bu eksikliği tamamlamak istiyoruz. Fakat bu hem maliyet hem vakit demek. Birtakım durumlarda taraf bu bahiste da sabırlı davranmıyor. Münasebetiyle katma kıymetli üretime geçmek için gerekli olan işçisi bulmakta da çok zorlanıyoruz. Ar-Ge ve tasarım etabı bunlardan biri. Bu işin en temelden eğitim düzeyinde düzeltilmesi gerekiyor. Konfor alanlarının dışına çıkılması, herkesin kendine yatırım yapması da başka bir öge olmalı.”

Ramazan Kaya

İNŞAATTA DA EMEKÇİ YOK

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) son raporuna nazaran; inşaatlar da işgücü açığı sorunu yaşıyor. Raporda demirci, kalıpçı, iş makinesi operatörü, hatta düz emekçi üzere mavi yaka olarak nitelendirilen orta kademe eleman bulmakta zorluk yaşayan bölümde, fiyatların geçen yıl sonunda aylık 150 bin TL düzeylerine kadar çıktığı belirtildi. Yaşanan bu sorun TÜİK’in inşaat maliyet endeksi datalarına de yansıdı. Aralık sonuçlarına nazaran gereç endeksi yıllık yüzde 54.26 artarken, personellik endeksindeki artış yüzde 111.83 oldu.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/tusid-baskani-bekir-topuz-ulkemizdeki-isgucu-ihtiyacimizi-karsilamiyor-/307222

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!