reklam

Oskar Holding, enflasyon gerekçesiyle konkordato verdi… Holding sahibi Osman Karagöz kendisi ve 4 şirketi için Ankara Batı Asliye Ticaret Mahkemesi’ne müracaat yaptı.

Akkuyu Nükleer Santrali ile Güç Bakanlığı’na bağlı Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin (TEİAŞ) elektrik iletim sınırları başta olmak üzere çok sayıda kamu ve özel şirkete iş yapan Oskar Holding’in 4 şirketi ile holdingin sahibi Osman Karagöz, işlerini yürütemez hale gelince konkordato (iflas anlaşması) ilan etmek zorunda kaldı.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine nazaran, 641 farklı şirket ve bireye 2 milyar lirayı aşkın borcu olan holding, konkordato münasebetini kamudan alacaklarını tahsil edememesi, ekonomik kriz, yüksek enflasyon ve banka kredilerinin son periyotta kısılmasına bağladı.

3 AYLIK KONKORDATO

1976 yılından bu yana faaliyetini sürdüren Oskar Holding’in bünyesinde konkordato ilan eden Anadolu Elektrik, Oskar Elektrik, Oskar Güç ve Oskar Led dışında konkordatoya tabi tutulmayan Oskar GYO, Oskar Kablo Sistemleri ve Azerbaycan’da kurulan Anadolu Elektrik Bakü şirketi bulunuyor.

reklam

Holding sahibi Osman Karagöz kendisi ve 4 şirketi için 31 Ekim 2023’te konkordato talebiyle Ankara Batı Asliye Ticaret Mahkemesi’ne müracaat yaptı.

Mahkeme, 13 Aralık 2023’te 4 şirket ve Osman Karagöz için 3 aylık süreksiz konkordato ilan etti. Karar kapsamında kamu kurumları dahil hiçbir alacaklı 4 şirket ve Karagöz hakkında 3 ay boyunca alacak takibi yapamayacak. Daha evvel başlamış olan alacak takipleri durdurulacak, ihtiyati önlem ve ihtiyati haciz kararları uygulanamayacak.

Oskar Holding, konkordato için mahkemeye verdiği müracaat dilekçesinde Türkiye iktisadının içinde bulunduğu zahmetleri bütün açıklığıyla gözler önüne serdi. Dilekçede, “Şirketimiz, ülkemizde yaşanan ağır enflasyonist ortam, hak ediş tahsilatlarında yaşanan gecikmeler, nihayetinde girdi maliyetleri, banka kredi temininde yaşanan zorluklar ile tıpkı vakitte bilhassa kısa vadeli banka kredi borçları ile ticari alacaklarının tahsilatındaki gecikmeler nedeniyle ödeme zahmeti içerisine düşmüştür” denildi.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/oskar-holding-enflasyon-gerekcesiyle-konkordato-verdi-holding-sahibi-osman-karagoz-kendisi-ve-4-sirketi-icin-ankara-bati-asliye-ticaret-mahkemesi-ne-basvuru-yapti-/302567

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!