reklam

Global piyasalarda Nvidia rüzgarı ile tepeler yenilendi

Özellikle yarı iletken çipler ve yapay zeka alanında faaliyet gösteren teknoloji şirketleri, Nvidia önderliğinde piyasaların istikameti üzerinde tesirli olmaya devam ediyor.

Kaliforniya merkezli çip üreticisi Nvidia’nın son çeyrekte beklentilerin üzerinde kar açıklamasının akabinde şirketin pay fiyatı dün yüzde 16 artışla günü tamamladı. Böylelikle, şirketin piyasa kıymeti, bir günde yaklaşık 277 milyar dolarlık artış kaydederek, bu alanda Meta’nın günlük 197 milyar dolarlık kıymet kar rekorunu da ele geçirdi.

FED’DE BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

Öte yandan, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine ne vakit başlayacağına dair belirsizlik devam ederken, Fed yetkililerinin kelamla yönlendirmeleri de takip ediliyor.

reklam

Dün, Fed Lider Yardımcısı Philip Jefferson, bankanın güçlü hareketlerinin siyaset faizini epeyce kısıtlayıcı bölgeye taşıdığına işaret ederek, para siyasetindeki sıkı duruşun ekonomik faaliyet ve enflasyon üzerinde aşağı istikametli baskı oluşturduğunu anlattı.

Ekonominin genel olarak beklendiği üzere gelişirse yılın sonlarında siyaset faizini düşürmeye başlamanın muhtemelen uygun olacağını tabir eden Jefferson, lakin riskler nedeniyle vakit çizelgesi veremeyeceğini söyledi.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker da Fed’in faiz oranlarını çok erken düşürmesinin risk oluşturduğunu anlattı.

Fed’in enflasyonda yüzde 2 gayesine gerçek ilerlemenin son adımında olduğunu söz eden Harker, son bilgilerin enflasyonun yavaşlatılmasında istikrarsız bir ilerleme olduğunu gösterdiğini söyledi.

HEDEFE GEREĞİNCE YAKIN DEĞİLİZ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Julie Kozack da enflasyonun yavaşlamasına karşın şimdi gayeye gereğince yakın olmadığını belirterek, merkez bankalarını para siyasetinde erken gevşemeye karşı önlemli olmaya çağırdı.

Makroekonomik data tarafında ise ABD’de birinci defa işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı, 17 Şubat ile biten haftada 12 bin kişi azalışla 201 bine inerken, 5 haftanın en düşük düzeyini kaydetti.

Ülkede imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), şubatta aylık 0,8 puan artarak 51,5 ile 17 ayın en yüksek düzeyine çıkarken, hizmet bölümü PMI ise şubatta 1,2 puan azalarak 51,3 ile 3 ayın en düşük düzeyine geriledi.

ABD’de ikinci el konut satışları, ocakta yüzde 3,1 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

Söz konusu gelişmelerin akabinde para piyasalarında, Fed’in martta faizi sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken, bankanın mayısta faiz indirimine başlama ihtimali yüzde 23, haziranda başlama ihtimali de 60 ile fiyatlanıyor.

Bununla birlikte ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,33’te bulunurken, düşüş eğilimini üst üste dördüncü süreç gününe taşıyan dolar endeksi, şu sıralarda yüzde 0,1 azalışla 103,9’da seyrediyor.

Yükseliş eğilimini üst üste 7’inci süreç gününe taşıyan altının ons fiyatı ise evvelki kapanışına nazaran 0,1 yükselişle 2 bin 26 dolardan alıcı buluyor.

Orta Doğu’da yaşanan gelişmelerin yakından takip edilirken, dün Brent petrolün varil fiyatının günü yüzde 0,4 artışla 82,7 dolardan tamamlamasının akabinde şu dakikalarda evvelki kapanışının yüzde 0,3 altında 82,4 dolardan süreç görüyor.

BORSALARDA GÖZLER ALMANYA VERİLERİNDE

Dün, New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 2,11 paha kazanarak 5.087,03 puanla, Dow Jones endeksi de yüzde 1,18 artarak 39.069,11 puanla kapanış rekoru kırdı. Nasdaq endeksi ise yüzde 2,96 primle 16.041,62 puanla 19 Kasım 2021’den bu yana en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirdi. ABD’de endeks vadeli kontratların yeni güne de müspet bir seyirle başladı.

Avrupa borsalarında da dün yeni doruklar görülürken, bugün gözler Almanya’da Gayri Safi Yurt içi Hasıla (GSYH) dataları yatırımcıların odağına yerleşti.

Avrupa’da Stoxx Europe 600 endeksi yüzde 0,82 artarak 495,1 puan, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 1,47 primle 17.370,45 puan ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,27 yükselerek 7.911,60 puan ile kapanış rekoru kırdı. İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi de yüzde 1,06 artarak 32.356,26 puan ile Mayıs 2008’den bu yanan en yüksek günlük kapanışını kaydetti.

Öte yandan, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) ocak ayı para siyaseti toplantı tutanakları, ECB İdare Kurulu üyelerinin faiz indirimlerini tartışmak için şimdi erken olduğu konusunda hemfikir olduklarını ortaya koydu.

ECB, geçen yıl enflasyonla çaba kapsamında gittiği faiz artışları nedeniyle 2004’ten beri birinci kere ziyan etti. Dün açıklanan bilgilere nazaran, Avro Bölgesi’nde ocakta Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,4 azalırken, yıllık bazda ise yüzde 2,8 artışla beklentiler paralelinde gerçekleşti.

Ayrıca, yükseliş eğilimini üst üste sekizinci süreç gününe taşıyan avro/dolar paritesi, şu sıralarda evvelki kapanışının çabucak üzerinde 1,0830 düzeyinde bulunuyor.

Asya hisse piyasalarında da Hong Kong hariç olumlu seyir hakim olurken, Japonya’da Nikkei 225 endeksi, 1989’daki doruğunu dün 39.098,68 puanlık kapanış ile yenilerken bugün ise tatil nedeniyle sürece kapalı olacak.

Çin tarafında ise bugün açıklanan datalara nazaran, konut fiyatlarının yüzde 0,7 düşüş kaydetmesiyle ekonomik aktivitedeki yavaşlamanın tesirlerinin devam ettiği görüldü.

Analistler, Çin hükümetinin ekonomiyi destekleyici adımlarına devam etmesinin beklendiğini belirterek, bilhassa emlak dalında yaşanan telaşların de yakından takip edildiğini lisana getirdi.

Kapanışa yakın Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,1ve Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 artış kaydederken, , Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,2 bedel kaybetti.

Yurt içinde dalgalı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,38 bedel çıkarıyla 9.347,17 puandan tamamlayarak tüm vakitlerin en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Endeks gördüğü en yüksek düzey rekorunu da 9.406,27 puana taşıdı.

Dün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), siyaset faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 45’te sabit tuttu. Dolar/TL, dün satıcılı bir seyir izleyerek günü evvelki kapanışının yüzde 0,1 altında 30,9882’den tamamlamasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 31,0810 düzeyinden süreç görüyor.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/kuresel-piyasalarda-nvidia-ruzgari-ile-zirveler-yenilendi/307214

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!