reklam

Garanti Koza ile Akbank ortasında yaşanan ipotek krizi nedeniyle tapularını alamayan vatandaşlara yeterli haber geldi.

Temeli 1950’li yıllarda atılan Garanti Koza İnşaat AŞ için 30 Mart 2021’de iflas kararı çıktı. İflas kararı ile birlikte şirketin tasfiye sürecine geçildi. Garanti Koza tarafından yapılan ve yedi bloktan oluşan Kozapark Akkoza Projesi sakinlerinin de mağduriyetleri bu noktada başladı.

2013 yılında hayata geçen projede meskenlerini alarak ödemelerini yapan ve konutlarda yaşamaya başlayan vatandaşlara tapuların evresi bir türlü gerçekleşmedi. İlerleyen süreç içerisinde de Garanti Koza şirketinin finansal krize girip, Akbank ve Ak Finansal Kiralama Şirketi ile yaptığı kredi mutabakatında bu gayrimenkulları ipotek olarak göstermesi üzerine tapusunu alamayan mağdurlardan Yasemin B. isimli tüketici yaşananları mahkemeye taşıdı. Bakırköy 6. Tüketici Mahkemesi’ne avukatı aracılığıyla başvuran Yasemin B., tapu iptal ve tescil davası açtı.

Mahkeme yaptığı inceleme sonucunda Yasemin B.’nin davasını kabul ederek, dava konusu konutun ipotek şerhlerinden arındırılmış formda Yasemin B. ismine tescil edilmesine karar verdi.

DÜRÜST DAVRANMA PRENSİBİNİ DAYANDIRDI

reklam

Mahkeme kararında Türk Uygar Kanunu 2 unsurunda yer alan dürüst davranma prensibine dayanırken, davacının borcunu eda etmesine ve konutun fiili teslimin yapılmasına rağmen Garanti Koza Şirketi’nin tapuda mülkiyetin devretmemesi sebebi iyiniyetli sayılmayacağını ve fiili durum bu türlü ile Garanti Koza şirketi ile kredi kontratı akdeden bankanın da basiretli hareket etmediğini belirtti.

Mahkemenin vermiş olduğu bu karar, Garanti Koza projesinden mesken alan mağdurları sevindirirken, davalı tarafların karara karşı istinaf mahkemesine başvuracakları öğrenildi.

patronlardunyasi.com

İLGİLİ HABER

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/garanti-koza-ile-akbank-arasinda-yasanan-ipotek-krizi-nedeniyle-tapularini-alamayan-vatandaslara-iyi-haber-geldi-/302387

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!