reklam

IMF: Süveyş Kanalı’ndaki ticaret 2 ayda yüzde 50 azaldı

IMF tarafından yayımlanan blog yazısında, Kızıldeniz’deki taarruzların global ticareti aksattığı aktarıldı.

Geçen birkaç ayda global ticaretin iki kritik nakliye güzergahındaki aksamalar nedeniyle sekteye uğradığı belirtilen yazıda, Kızıldeniz’den geçen gemilere yönelik taarruzların olağanda global deniz ticaretinin yaklaşık yüzde 15’inin geçtiği, Asya ile Avrupa ortasındaki en kısa deniz yolu olan Süveyş Kanalı’ndaki trafiği azalttığı kaydedildi.

Yazıda, birtakım nakliye şirketlerinin gemilerini Ümit Burnu’na yönlendirdiği belirtilerek, bu durumun teslimat müddetlerini ortalama 10 gün yahut daha fazla artırdığı ve stokları sonlu olan şirketlere ziyan verdiği söz edildi.

Süveyş Kanalı’ndaki ticaret hacminin yılın birinci iki ayında geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 50 azaldığı kaydedilen yazıda, Ümit Burnu’ndaki ticaret hacminin ise birebir devirde yüzde 74 arttığının iddia edildiği belirtildi.

reklam

Panama Kanalı’ndaki ticaret kuraklık nedeniyle yüzde 32 azaldı

Panama Kanalı’ndaki şiddetli kuraklığın ise yetkilileri geçen yıl ekim ayından bu yana günlük gemi geçişlerini kıymetli ölçüde azaltan kısıtlamalar uygulamaya zorladığı aktarılan yazıda, global deniz ticaretinin yaklaşık yüzde 5’inin geçtiği kilit noktada deniz ticaretini yavaşlattığı tabir edildi.

Yazıda, Panama Kanalı’ndaki ticaret hacminin de geçen yıla kıyasla neredeyse yüzde 32 düştüğü kaydedildi.

Yılın birinci iki ayında Sahra Altı Afrika’daki 70 limana yapılan seferlerde geçen yıla nazaran yüzde 6,7’lik düşüş kaydedildiği belirtilen yazıda, Avrupa Birliği ile Orta Doğu ve Orta Asya’da ise yüzde 5,3 azaldığı kaydedildi.

Yazıda, bu düşüşlerin muhtemelen uzayan nakliye müddetlerinin süreksiz tesirlerini yansıttığı aktarıldı.

IMF’nin blog yazısında, devam etmesi halinde bu aksamaların etkilenen ülkelerdeki birtakım tedarik zincirleri için süreksiz mahzur oluşturabileceği ve kısmen yüksek nakliye maliyetleri nedeniyle enflasyon üzerinde üst taraflı baskıya neden olabileceği ikazında bulunuldu.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/imf-suveys-kanalindaki-ticaret-2-ayda-yillik-yuzde-50-azaldi-2348985

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!