reklam

TÜİK, 2 yeni endeks yayımlamaya başlıyor

TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre, Avrupa Birliği İş İstatistikleri mevzuatında son periyotta kıymetli değişiklikler oldu. TÜİK, kelam konusu değişikliklerin Kısa Periyotlu İş İstatistiklerine yansıtılması ve yeni göstergelerin üretilmesi çalışmalarını tamamladı.

Bu doğrultuda, 11 Mart 2024 tarihinde yayımlanacak olan Ciro Endekslerinin temel yılı 2021=100 olarak güncellenecek.

Ticaret Satış Hacim Endeksi haber bülteni 11 Mart 2024 tarihinde birinci sefer yayımlanmaya başlanacak. Bu haber bülteni ile motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile tamiratı, toptan ticaret (motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç) ve perakende ticaret (motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç) Kesimleri için aylık olarak, sabit fiyatlarla (reel) satış hacim endeksleri 2021=100 temel yıllı olarak paylaşılacak.

Yine tıpkı tarihte yayımlanacağı açıklanan Perakende Satış Endeksleri Haber Bülteni yayımlanmayacak; Perakende Satış Endeksleri Haber Bülteninde yayımlanan “perakende satış hacim endeksi” bu haber bülteninin altında, “perakende ciro endeksi” ise tıpkı tarihte yayımlanacak olan “Ciro Endeksleri Haber Bülteni” nin altında yer alacak.

reklam

12 Mart 2024 tarihinde yayımlanacak olan Sanayi Üretim Endeksinin temel yılı 2021=100 olarak güncellenecek.

Hizmet Üretim Endeksi Haber Bülteni 14 Mart 2024 tarihinde birinci kez yayımlanmaya başlanacak. Bu haber bülteni ile ulaştırma ve depolama, konaklama ve yiyecek, bilgi ve irtibat, gayrimenkul faaliyetleri, mesleksel, bilimsel ve teknik faaliyetler, idari ve takviye hizmet faaliyetleri Dalları için aylık olarak, sabit fiyatlarla (reel) üretim endeksi 2021=100 temel yıllı olarak paylaşılacak.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/tuik-2-yeni-endeks-yayimlamaya-basliyor-2348674

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!