reklam

İktisatta bayanın vazgeçilemez katkısı

Erkeklerin yoğunlukta olduğu iktisat ve finans bölümünde bayanların liderliği artarken, memleketler arası iktisadın güçlü kurumları ile finans şirketlerinde bayan yöneticilerin çoğalması dikkati çekiyor.

Dünya Bankası’nın yayımladığı, “Kadınlar, İş Dünyası ve Hukuk Raporu”na nazaran, global ekonomiyi harekete geçirme gücüne sahip olmalarına karşın yasalar, uygulama eksiklikleri ve toplumsal normlar bayanları iş hayatından uzak tutuyor.

Büyümenin yavaşladığı bir periyotta, bayanların global iş gücüne iştirakinin artırılmasının global ekonomik görünümü kıymetli ölçüde iyileştirebileceği değerlendirilirken, istihdam ve girişimcilikte cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesinin, global gayrisafi yurt içi hasılayı yüzde 20’den fazla artırabileceği hesaplanıyor.

Gelecek 10 yılda cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılmasının mevcut global büyüme oranını iki katına çıkaracağı iddia ediliyor.

reklam

Ekonomiler, bayanlar için fırsat eşitliği maddelerini yürürlüğe koyma konusunda son yıllarda kayda kıymet bir ilerleme kaydederken bugün bayanların erkeklerin sahip olduğu yasal hakların 3’te 2’sinden azına sahip olduğu görülüyor.

Kadınlar, iş ve toplumsal hayatta eşitsizliklerle müsabakaya devam ederken erkeklerin çoğunlukta olduğu iktisat ve finans dalında yavaş da olsa aktifliğini artırıyor.

Küresel iktisadın değerli kurumlarına liderlik eden bayanların artması dikkati çekerken, ABD Hazine Bakanlığı, Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Dünya Ticaret Örgütünün (DTÖ) liderlik koltuğunda oturan bayanlar dünya iktisadına taraf veriyor.

Dünyanın en büyük iktisadının dümeninde bayan var

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de Hazine Bakanlığı görevine gelen ilk bayan olan Janet Yellen’ın her açıklaması piyasalarda geniş yankı buluyor. Daha evvel ABD Merkez Bankasına (Fed) başkanlık eden deneyimli ekonomist, Fed’in ilk kadın başkanı olma unvanını taşırken 2014-2018 devrinde yönettiği bankanın en başarılı başkanlarından biri olarak anılıyor.

ABD iktisadının 2007-2009 finansal krizinin tesirlerinden kurtulmaya çalıştığı bir periyotta Fed’in dümenine geçen Yellen’ın uyguladığı kademeli sıkılaştırma siyasetinin iş gücü piyasasının yanı sıra büyümeyi de güçlendirdiği belirtiliyor.

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminde dünyanın en büyük iktisadının başına geçen Yellen’ın açıklamaları ve aldığı kararlar, ABD’nin yanı sıra global iktisatta de yakından takip ediliyor.

Euro Bölgesi’nin para siyasetine taraf veren kadın

AMB’nin ilk kadın Başkanı Christine Lagarde da Euro Bölgesi’nde uygulanacak para siyasetini şekillendiren ve piyasaların odağındaki bir öteki bayan önder olarak öne çıkıyor. Bankanın başkanlığını 1 Kasım 2019’da Mario Draghi’den devralan Lagarde’ın meslek geçmişinde 2011-2019 periyodunda yürüttüğü IMF Başkanlığı misyonu de bulunuyor.

Fransız kökenli avukat ve iş kadını Lagarde’ın 2007’den 2011’e kadar Fransa hükümetinde Ekonomi ve Maliye Bakanı olarak görev yaptığı biliniyor. Vazifeye başladığında selefi İtalyan Draghi’nin son periyot uyguladığı para siyasetlerinde önemli bir değişiklik yapmayan Lagarde, Kovid-19 salgınının neden olduğu ekonomik krizle siyaset değişikliğine gitmek zorunda kalmıştı.

Salgının akabinde Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş ve yüksek enflasyonla karşı karşıya kalan Avrupa iktisadında, Lagarde’ın attığı “şahin” adımlarla 2022’de enflasyonla gayret süreci başladı.

Uluslararası para sisteminin başındaki kadın

IMF Başkanı Kristalina Georgieva ise Lagarde’ın akabinde Fon’un liderlik koltuğuna oturan ikinci bayan lider olma özelliğini taşıyor. Bilhassa Kovid-19 krizi sürecindeki faal tavrıyla isminden kelam ettiren Georgieva, IMF’ye 2019 yılından bu yana liderlik ediyor.

Bulgar ekonomist, 2017-2019 periyodunda Dünya Bankası’nda üst yöneticilik vazifesinde bulundu. Jim Yong Kim’in istifasının akabinde 2019’da kısa bir mühlet Dünya Bankası Kümesi Lider Vekili olarak da misyon yapan Georgieva, 2014-2016’da Avrupa Kurulu Lider Yardımcılığı misyonunu de yürüttü.

Gelişmekte olan bir ülkeden IMF Başkanlığı vazifesine gelen birinci isim olan Georgieva, memleketler arası para sisteminin istikrarını sağlamaya ve krizleri önlemeye yönelik siyasetlere istikamet veriyor.

Ayrıca Georgieva’nın akabinde IMF’nin iki numaralı isminin de bir bayan olması dikkati çekiyor. Daha evvel 2019-2022 yılları ortasında IMF’de başekonomist olarak misyon yapan Gita Gopinath, 2022’den bu yana Fonun lider yardımcılığı konumunda bulunuyor.

Küresel ticareti düzenleyen de bir kadın

Dünya iktisadının bir başka kıymetli kuruluşlarından Dünya Ticaret Örgütüne de Nijeryalı Ngozi Okonjo Iweala liderlik ediyor.

Küresel ticareti düzenleyen tek milletlerarası organ pozisyonunda bulunan DTÖ’nün genel yöneticiliği misyonunu 1 Mart 2021’de devralan Iweala, birebir vakitte örgütün birinci Afrikalı genel yöneticisi olma özelliğini taşıyor. Iweala’nın Asya, Afrika, Avrupa, Latin Amerika ve Kuzey Amerika’da 40 yılı aşkın tecrübeye sahip global bir finans uzmanı, ekonomist ve memleketler arası kalkınma uzmanı olduğu biliniyor.

Dünya Bankasındaki mesleğine iki sefer orta vererek Nijerya’da iki dönem Maliye Bakanlığı görevinde bulunan Iweala kısa bir müddet de Nijerya Dışişleri Bakanlığı vazifesini üstlendi.

Iweala’nın, Nijerya’da Maliye Bakanı olduğu dönemde ülkenin finansal istikrarını düzgünleştirmek ve yolsuzlukla gayret için hayata geçirdiği ekonomik ıslahatlarla takdir topladığı belirtiliyor. Iweala, DTÖ Yöneticiliği vazifesi öncesi Global Aşı İttifakı’nın başında bulunuyordu.

Hem müzakere gündemindeki tıkanma hem de ABD’nin çok taraflı sisteme itirazları ve almış olduğu tek taraflı tedbirler nedeniyle uzun vakittir meselelerle boğuşan DTÖ için Iweala’nın idareye gelmesi, örgütte yeni bir sürecin başlaması açısından değer taşıyor.

Finans dalında üst seviye bayan yönetici sayısı artıyor

Uluslararası kontrol, vergi ve danışmanlık hizmetleri şirketi Deloitte’nin raporuna nazaran artık daha fazla bayan finansal hizmet bölümünde üst seviye konumlarda bulunuyor. Bölümde en yüksek kademelerdeki bayan sayısı yıldan yıla artarken, bayanların dünya genelindeki üst seviye durumların yüzde 18’ine sahip olduğu kaydediliyor.

Ayrıca, finansal hizmetler bölümünde üst seviye yöneticilere, son 10 yılda erkeklerden daha çok bayanların eklendiği belirtiliyor. Üst seviye konumlarda bayanlarının oranı 2012’de yüzde 12,1 düzeyinde bulunurken, kelam konusu oranın bu yıl yüzde 18,9’a çıkacağı, 2031’de de yüzde 22’ye yaklaşacağı kestirim ediliyor.

Fortune 500 listesinde bayan CEO oranı birinci defa yüzde 10’u geçti

Fortune dergisi tarafından hazırlanan ve yayınlanan ABD’deki en yüksek net ciroya sahip 500 kurumun sıralandığı listede, 2023’te bayanların yönettiği 52 şirket yer aldı. Böylelikle, bayanların yönettiği 44 şirketin listede yer aldığı 2022’ye nazaran bayan üst yönetici (CEO) sayısında yüzde 18 artış oldu. Listede bayan CEO oranı da birinci sefer yüzde 10’u aşarak 10,4’e çıktı.

Listede finans alanında faaliyet gösteren, bayanların CEO’luk vazifesini üstlendiği şirketler de Fannie Mae, Citigroup, Jackson Financial, Fidelity, Jones Financial ve Thrivent olarak sıralandı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/ekonomide-kadinin-vazgecilemez-katkisi-2348999

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!