reklam

TOBB Başkanı: Dünyada en çok ülkeye ihracat yapan ülke biziz  

Bursa Sanayi ve Ticaret Odası (BTSO) Müşterek Komiteler ve Şubat Ayı Meclis Toplantısı, BTSO Ana Hizmet Binası’nda,Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Lideri Rıfat Hisarcıklıoğlu öncülüğünde, çeşitli vilayetlerin Ticaret ve Sanayi Odası Liderleri eşliğinde gerçekleştirildi.

Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, lokal seçimler bittikten sonra TOBB ve iş dünyasının gündeminde, iktisat odaklı bir süreç olduğunu aktardı.

Türk iş dünyasının önünde 4 sene seçimsiz bir devir olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Yapısal ıslahatların yapıldığı periyotlar de seçimlerin olmadığı periyotlar. Zira yapısal ıslahatlar yapıldığı vakit birinci başta kimi ilgilendiriyorsa biraz canımızı acıtır fakat daha sonrasında aydınlık.” diye konuştu.

TOBB olarak el ele verip Türkiye’yi hak ettiği yerlere getirmeyi hedeflediklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, şu tabirleri kullandı:

reklam

“Hedefimiz ne? Birinci amacımız, Türk özel kesimi olarak fevkalade muvaffakiyet kıssası yazdık ve yazmaya da devam ediyoruz. Dünyada en çok ülkeye ihracat yapan ülke biziz. Küçümsemeyin. Amerika var, Çin var, şu var, bu var aklınıza kim gelirse gelsin. Demek ki kaliteli üretiyoruz, fiyat rekabetinde dünyayla rekabet edebilir hale gelmişiz. Burada inşallah gayemiz, ülkemizi dünyanın en büyük birinci 10 iktisadı ortasında görmek.”

Hisarcıklıoğlu, TOBB’un en büyük misyonunun Türkiye’deki vilayetlerin ticaret ve sanayi odalarının problemlerini siyasi iradeye aktarmak ve tahlil yollarını göstermek olduğunu vurgulayarak, çözüp çözmemek ve nasıl icraat yapılacağını da belirlemenin ise siyasi iktidarın işi olduğunu kaydetti.

Bursa’nın, otomotivde Türkiye’nin başkan kenti haline geldiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Bütün kümelenme bizatihi burada olur. Neredeyse yan endüstriniz, ana üreticinin üstüne çıktı ihracatta sayı itibariyle. Dünya arabalarına bütün kesimler Bursa’dan gidiyor neredeyse. Gurur duyacağız. Evvelden bunları hayal bile edemezdik lakin bugün dünyada dolaşan otomobillerde bizim Bursa’nın izi var. Makinede, dokumada, Türkiye’nin üretim merkezi olan Bursa’mız, yüksek teknoloji kesimlerinin üretim merkezi olması yolunda da süratle ilerlemektedir. Bu vizyoner anlayışlarından ötürü liderimize, idaresine, meclisine, genel sekreterimiz ve tüm takımına huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum.”

BTSO Başkanı İbrahim Burkay ise Türkiye’nin yakın coğrafyasında yaşanan savaşlar, global ticaretin önündeki maniler ve test edilen yüksek enflasyon ortamının, gerçek bölümün omuzlarındaki yükü her geçen gün arttırdığını lisana getirdi.

Üretimde yüksek maliyetler, ihracat pazarlarında ise yaşanan sakinlik ve değişen rekabet şartlarının, firmaların hareket kabiliyetini her geçen gün gitgide zorlaştırdığını anlatan Burkay, “Buna rağmen iktisat siyasetleri, geçen yılın ikinci yarısından itibaren rasyonel bir yere taşınmıştır. Devletimiz, iş dünyamızla birlikte çok daha güçlü ve sağlıklı bir irtibat kurmaya başlamıştır. Bulunmuş olduğumuz noktada, enflasyonla uğraşın kararlılıkla sürdürülmesi, fiyat istikrarının ve finansal istikrarın tesisi, makro ekonomik öngörülebilirliğin sağlanması bu devirde öncelikli beklentilerimiz ortasında bulunmaktadır.” sözünü kullandı.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/tobb-baskani-dunyada-en-cok-ulkeye-ihracat-yapan-ulke-biziz-/307624

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!