reklam

Fitch, Türkiye ve global büyüme iddiasını revize etti

Fitch, Global Ekonomik Görünüm Raporu’nun mart sayısını “Büyüme Görünümü Düzgünleşiyor Fakat Enflasyon Devam Ediyor” başlığıyla yayımladı.

Raporda, kısa vadeli büyüme beklentilerinin uygunlaşması nedeniyle bu yıla ait büyüme iddiasının 0,3 puan artırılarak yüzde 2,4’e yükseltildiği kaydedildi.

Söz konusu üst taraflı revizyonun ABD iktisadına ait büyüme varsayımının yüzde 1,2’den yüzde 2,1’e keskin bir formda revize edilmesini yansıttığı belirtilen raporda, ABD iktisadına yönelik revizyonun Çin’in bu yıla ait büyüme kestiriminin yüzde 4,6’dan yüzde 4,5’e düşürülmesinden ve Euro Bölgesine dair beklentinin yüzde 0,7’den yüzde 0,6’ya çekilmesinden “daha ağır bastığı” aktarıldı.

Raporda, Çin hariç gelişmekte olan piyasalar için büyüme varsayımının ise 0,1 puan artırılarak yüzde 3,2’ye çıkarıldığı ve Hindistan, Rusya ve Brezilya için büyüme iddialarının yükseltildiği bildirildi.

reklam

Fitch’in raporunda, Euro bölgesinin gerçek fiyatlar ve tüketimdeki artışla toparlanmasıyla lakin ABD’nin büyümesinin yavaşlamasıyla dünya iktisadının 2025 yılında yüzde 2,5 büyüyeceğine yönelik beklentinin ise korunduğu kaydedildi.

Fed ve AMB’den yıl sonuna kadar 3 faiz indirimi beklentisi

ABD’de geçen yıl mali açıktaki gibisi görülmemiş konjonktürel genişlemenin iç talebi artırdığı ve ekonomik büyümenin şaşırtan esnekliğinin açıklanmasına yardımcı olduğu belirtilen raporda, fakat 2024’te mali ivmenin azalmasının ve hanehalkı gelirindeki artışın yavaşlamasının beklendiği aktarıldı.

Raporda, ülkede geçen yılki mali sıkılaşmanın gecikmeli tesirlerinin gerçek faiz oranları yükseldikçe ortaya çıkmaya devam etmesiyle birlikte çeyrekten çeyreğe büyümenin bu yılın ilerleyen periyotlarında trendin değerli ölçüde altında bir orana yavaşlamasını beklediklerini belirtildi.

Almanya’daki resesyonun Fransa ve bloğun geri kalanı üzerinde yarattığı baskıyla birlikte Avro Bölgesi’nin dinginleşmeye devam ettiğine değinilen raporda, Alman iktisadının yapısal büyüme kısıtlamalarıyla karşı karşıya olduğu lakin birebir vakitte tekrarlanması olası olmayan bir dizi büyük şoktan da etkilendiği kaydedildi. Raporda, Avrupa Merkez Bankasının (AMB) faiz indirimine gitmesi, dünya ticaretinin toparlanması ve güç şokunun tesirinin azalmasıyla orta vadede büyümenin hızlanmasının beklendiği belirtildi.

Çin’deki emlak piyasasındaki çöküşün de sürat kesmeden devam ettiği aktarılan raporda, deflasyonist baskılara dair delillerin arttığı, lakin mali gevşemenin değerli ölçüde artırıldığı ve bunun da GSYH varsayımı üzerindeki etkiyi hafiflettiği lisana getirildi.

Raporda, ABD Merkez Bankası (Fed) ve AMB’nin yıl sonuna kadar üç defa, toplamda 75 baz puanlık faiz indirimine gitmesinin beklendiği belirtilerek, fakat her iki bankanın da siyaset gevşeme sürecine başlamadan evvel enflasyondaki son düşüş sürecinin kalıcı olduğuna dair daha fazla delil görmek istediği aktarıldı.

Fitch’in Fed’in birinci faiz indiriminin tarihine ait beklentisinin haziran ayından temmuz ayına ertelendiği belirtilen raporda, ECB’nin birinci faiz indirimi tarihine dair öngörülülerinin de nisan ayından haziran ayına ertelendiği kaydedildi.

Türkiye’nin bu yıla ait büyüme beklentisi yüzde 2,8’e çıkarıldı

Türkiye iktisadına ait değerlendirmelere de yer verilen raporda, ülke iktisadının geçen yılın son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 1 ile kestirimlerin üzerinde büyüdüğü, özel tüketimdeki artışın bunda tesirli olduğu aktarıldı.

Raporda, PMI endeksi, Tüketici İtimadı ve öteki yüksek frekanslı göstergelerdeki son gelişmeler dikkate alındığında ekonomik ivmenin bu yılın birinci çeyreğinde de devam etmesinin beklendiği kaydedildi.

Fitch’in raporunda, kısa vadeli ekonomik kazanımların bu yıl büyümenin daha yüksek olacağına işaret ettiği, Türkiye iktisadının bu yıla ait büyüme iddiasının yüzde 2,5’ten yüzde 2,8’e çıkarıldığı belirtildi.

Raporda, Türkiye iktisadının 2025’te ise yüzde 3,1 büyümesinin kestirim edildiği kaydedildi.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/fitch-kuresel-buyume-tahminini-revize-etti-2349316

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!