reklam

7 başlıkla geçen hafta

1. ABD’de ÜFE de beklentiyi aştı

ABD’de tüketici fiyatlarının akabinde üretici fiyatlarında da Şubat’ta piyasa beklentilerinin üzerinde artış görüldü. ABD’de ÜFE, Şubat’ta aylık bazda yüzde 0,6 ve yıllık bazda yüzde 1,6 arttı.

2. Fitch, Türkiye ve global büyüme varsayımını revize etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, global iktisada ait büyüme beklentisini bu yıl için 0,3 puan artırarak yüzde 2,4’e yükseltti. Türkiye’nin bu yıla ait büyüme beklentisi de yüzde 2,8’e çıkarıldı.

reklam

3. Bitcoin ve altında yükseliş

Bitcoin 73 bin 664 dolara yükselerek rekor tazeledi. Böylelikle bitcoin 6 günde 4. defa rekor kırdı. Spot bitcoin ETF’lerine girişler, bitcoin’de yükselişi tetikledi. Altın, enflasyonun soğuması nedeniyle ABD Merkez Bankası’nın bu yıl faiz oranlarını düşürme istikametinde harekete geçeceği beklentileri üzerine rekor düzeye yanlışsız yükseldi.

4. TCMB’den likidite sıkılaştırma adımları

Reuters’ın haberine nazaran Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL likiditeyi sıkılaştıracak, mevduat faizlerinde üst tesir yaratacak yeni zarurî karşılık adımları attı.

5. Fitch Türkiye Analisti Morales’ten not açıklaması

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Kıdemli Yöneticisi ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, Türkiye’nin mevcut iktisat siyaset ekseninin daha sağlam olduğuna ve siyasetlerin sürdürüleceğine inançlarının arttığını söyledi.

6. Toyota emekçilerine 25 yılın en büyük fiyat zammı

Toyota personel sendikasının fiyat artışı talebini kabul etti. Şirket aylık fiyatlara 28 bin 440 yen (193 dolar) artış yapacak. Ayrıyeten emekçilere daha evvel görülmemiş düzeyde ikramiye ödemesi yapılacak.

7. Cumhuriyetçilerin adayı Trump

ABD’de devam eden ön seçim sürecinde Demokrat Partide Joe Biden, Cumhuriyetçi Partide ise Donald Trump, partilerinin lider adayı olabilmek için gerekli delege sayısına ulaştı ve 2020 seçimlerinin “rövanşı” için ringe çıkmaya bir adım daha yaklaştı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/7-baslikla-gecen-hafta-2349478

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!