reklam

Çin idaresi 2024’te yüzde 5 büyüme hedefledi

Çin idaresi yıllık büyüme amacını yüzde 5 civarında belirledi ve emlak piyasasındaki çöküş ile yerleşik deflasyon nedeniyle sekteye uğrayan ülke iktisadını canlandırmak için daha fazla teşvik açıklanacağı beklentilerini artırdı.

Pekin ayrıyeten 2024’te işsizliğin yaklaşık yüzde 5,5 düzeyinde gerçekleşmesini ve kentlerde 12 milyon yeni iş yaratmayı hedefliyor. 2024 yılı tüketici enflasyonu gayesi de geçen yıl ile birebir düzeyde yaklaşık yüzde 3 olarak belirlendi. 14. Ulusal Halk Kongresi’nin bugünkü açılışında çalışma raporunu sunan Çin Başbakanı Li Qiang, “Bu maksatları gerçekleştirmek bizim için kolay değil. Tüm cephelerden siyaset dayanağına ve ortak gayretlere gereksinimimiz var” diye konuştu.

Eski bir Pentagon yetkilisi ve Singapur’daki Lee Kuan Yew Kamu Siyaseti Okulu’nda kıdemli bir araştırmacı olan Drew Thompson, “Pekin idaresi, inancı artırmak ve aşağıya yanlışsız giden ekonomik sarmalı yavaşlatmak için statükocu bir büyüme maksadı belirledi. Tüketici odaklı büyük teşvikler yahut piyasa liberalleştirme siyasetleri olmazsa, Çin’deki yabancı işletmeler zorluklarla müsabakaya devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

Çin idaresi 2023 yılı için de yüzde 5 oranında bir büyüme maksadı açıklamış, gerçekleşen büyüme oranı ise yüzde 5,2 ile amacı aşmıştı.

reklam

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/cin-yonetimi-2024te-yuzde-5-buyume-hedefledi-2348734

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!