reklam

Kira beyannamesinde yeni devir 1 Mart’ta başlıyor

Ekonomim’de yer alan habere nazaran, kayıt dışılıkla çaba kapsamında atılan adımlara kirayla ilgili uygulama da eklendi.

Bu kapsamda Gelir Yönetimi Başkanlığı (GİB), Dijital Vergi Dairesinden kiracılara yönelik “Kira Bildirim Formu” yayınladı. Kiracılar, Dijital Vergi Dairesine abonelerse kullanıcı bilgileri ve şifreleriyle sisteme giriş yaparak forma ulaşabiliyor. e-Devlet şifresi ile de gerekli bilgilere erişim sağlanabiliyor. Uygulamaya girildiğinde “Değerli mükellefimiz, bilgileri doldurarak kayıt dışı iktisat ile gayret edilmesine dayanak olabilirsiniz.” sözü görülüyor.

Bu yolla mülk sahiplerinin beyan ettiği kira gelirleriyle kiracıların beyanlarını karşılaştırma imkanı oluşacak. Böylelikle düşük kira bedeli gösterenler, yanlış beyanda bulunanlar yahut hiç beyanda bulunmayanlar ortaya çıkarılmış olacak. Bu adımın vergi kayıp ve kaçağının önlenmesinde değerli bir fonksiyon görmesi bekleniyor.

EMLAKÇILAR YAKINDAN TAKİP EDİYOR

reklam

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, GİB’in uygulamasını değerlendirirken, vergi dairesi müdürlüklerindeki çalışanın uzun müddettir alana çıkarak kiracı ve mesken sahiplerini ziyaret ettiğini ve burada kiralara ait sorular yönelttiğini söyledi. Akçam, “‘Kiranız ne kadar, geçmiş yıllardan bu yana kiranız ne kadar arttı, kiranızı yatırdığınız IBAN numarası nedir, meskeni emlak danışmanı ya da konut sahibi aracılığıyla mı tuttunuz?’ üzere sorularla vatandaştan bilgi alınıyor. Şayet kendisi yahut ilgili kişi yoksa meskene ihbarname bırakılıyor. Sorularla birebir vakitte emlakçılar da denetleniyor.” dedi.

Vatandaşların Dijital Vergi Dairesi üzerinden “Kira Bildirim Formu” alanından da bu soruları yanıtlayabilmesine imkan sağlandığına işaret eden Akçam, konut sahiplerinin beyanlarının kiracıların verdiği bilgilerle karşılaştırıldığını lisana getirdi. Akçam, bu süreçte bilgilerin tutmaması durumunda cezai müeyyide uygulanacağına dikkati çekerek şöyle konuştu:

“Her yıl mesken sahiplerinin kira beyannamesi verme mecburiliği var. Düşük kira bedeli gösterenler, yanlış beyanda bulunanlar yahut hiç beyanda bulunmayanların sayısı hayli fazla. Bunun tespiti için hoş bir çalışma.”

BEYANNAME VERME SÜRECİ 1 MART’TA BAŞLAYACAK

Akçam, beyanname verme sürecinin yaklaştığını hatırlatarak mesken sahiplerine de şu ihtarlarda bulundu:

“Kira beyannameleri, 1 Mart’tan itibaren verilmeye başlanıyor. GİB’in internet portalı üzerinden beyanname verilebiliyor. Şayet portal üzerinden zahmet yaşanırsa mali müşavirden, muhasebeciden de dayanak alabilirler. Vatandaş kendi sorumluluklarını yerine getirdikten sonra vergisini ödedikten sonra korkulacak bir ortam yok. Kira vergisinde muhakkak istisnai durumlar da var. Yıllık kira geliri 33 bin liradan az olanlar vergiden muaf oluyor. Bunun üzerindeki kira gelirleri vergilendiriliyor”
patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/kira-beyannamesinde-yeni-donem-1-mart-ta-basliyor/307059

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!