reklam

Goldman güncellemesiyle ABD tahvil getirileri yükseldi

ABD’de 2 ve 5 yıl vadeli tahvil getirileri, swap traderları ile Goldman Sachs Group’un Fed’in daha az faiz indirimi gerçekleştireceğini öngörmesi ile bu yılın tepelerine yükseldi.

Dün bir orta yüzde 4,749 ile 11 Aralık’tan bu yana en yüksek düzeyine ulaşan 2 yıllıkların getirisi, daha sonra çıkarlarını geri vererek günü yatay tamamladı. 5 yıllık tahvillerin getirisi de bir orta 28 Kasım’dan bu yana görülen en yüksek düzey olan yüzde 4,367’u gördü.

Fed faiz kararlarına yönelik swap mukaveleleri pazartesi günü bir noktada haziranda yapılacak bir faiz indirimini yüzde 50’nin altında bir ihtimal olarak fiyatladı. Swap yatırımcıları ayrıyeten bu yıl için toplam 69 baz puanlık indirim öngördüler. Bu, aralık ayındaki faiz kararı toplantısında ortalama Fed resmi kestirimlerinin işaret ettiği üç çeyrek puanlık indirimden daha düşük bir düzey. Öte yandan Goldman Sachs ekonomistleri, Fed’in para siyasetine ait kestirimlerini, “temel olarak biraz daha yüksek enflasyon patikasından dolayı” bu yıl dört yerine üç çeyrek puanlık faiz indirimi kestiriminde bulunacak biçimde değiştirdiler.

Jan Hatzius liderliğindeki ekonomistler, birinci faiz indiriminin haziran ayında yapılacağını öngörmeye devam ederken; 2025’te dört ve 2026’da da son bir faiz indirimi yapılmasını öngördü. Kurum sonuncu faiz oranı kestirimlerini yüzde 3,25-yüzde 3,5 düzeyinde korudu.

reklam

Goldman ekonomistleri, Fed yetkililerinin enflasyondaki düşüş trendinin sürat kestiğini düşünmelerine rağmen, faiz oranlarını çok uzun mühlet çok yüksek tutma riskini azaltmak için haziranda gevşeme döngüsüne başlayacağını düşünüyorlar.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/goldman-guncellemesiyle-abd-tahvil-getirileri-yukseldi-2349581

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!