reklam

Altında ‘faiz indirimi’ dalgalanması

Altın, Fed’in faiz oranlarını düşürmeye yaklaştığı istikametindeki işaretlerin tesiriyle evvelki seansta rekor düzeylere yakın bir düzeye yükseldikten sonra Asya’da istikrarını korudu.

Değerli metal Pazartesi günü yüzde 1,5 artışla ons başına 2.115,92 dolarlık gün içi en yüksek düzeyine ulaştı. Bu, geçen yıl 4 Aralık’ta belirlenen tüm vakitlerin tepesi olan 2.135,39 dolara çok yakın.

Yılın başında hayli dar bir aralıkta süreç gören külçe, Şubat ortasında yine yükselişe geçti. Fed’in ne vakit harekete geçeceğinin zamanlaması hala bilinmeyen olsa da, yakınlaştığına dair işaretler son haftalarda altını destekledi. Swap piyasaları Haziran ayında faiz indirimi ihtimalinin neredeyse yüzde 60 olduğunu gösteriyor.

Altın tıpkı vakitte Orta Doğu’da artan tansiyonlardan, Kızıldeniz’de gemi nakliyatına yönelik ataklardan, Çin ekonomisindeki sıkıntılardan ve yıl sonunda yapılacak ABD başkanlık seçimlerinden de bir ölçü sığınak dayanağı alıyor olabilir. ABD Yüksek Mahkemesi, Donald Trump’ın bu yıl başkanlık seçimlerine katılabileceğini söyleyerek onu yasaklama uğraşlarına son verdi.

reklam

Spot altın Singapur saati ile 08:25 prestijiyle ons başına 2.114,52 dolarda sabit kaldı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi de yatay seyretti. Gümüş ve paladyum pek değişmedi, platin ise düşüş kaydetti.​

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/altinda-fed-faiz-indirimi-dalgalanmasi-2348728

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!