reklam

HRD Antwerp’in elmasları olduğundan daha pahalı göstermesine karşı çıkan Türk ortak Mehmet Can Özdemir’in Belçika’da açtığı dava sonunda, polis şirkete yolsuzluk baskını yaptı

Ancak temelsiz tezler karşısında HRD Antwerp’in Türk ortağı olan Mehmet Can Özdemir kapalılık ve ticaret hukukuna nazaran o an açıklama yapmamış olsa da Belçika’da açtığı davada tüm bilgi ve dokümanları mahkemeye sundu.

Özdemir, Anvers mahkemesinin davayı derinlemesine araştırmak istememesine itiraz ederek ekstra soruşturma önlemleri talep etti.

MAHKEME TÜRK ORTAK MEHMET CAN ÖZDEMİR’İ HAKLI BULDU

reklam

2023 Ağustos ayında cezai soruşturmanın durdurulduğunu ve savcılığın kimseye dava açmama kararı verdiği açıklanmıştı. Lakin eylül ayında, hâkim tarafından atanan bir eksper HRD Antwerp’in sertifikalarında çok fazla yüksek paha verdiğini tespit etti. Bunun üzerine hâkim, uzmandan HRD Antwerp tarafından incelenen bir küme elmasın tekrar değerlendirilmesini istedi.

HRD ANTWERP ELMASLARI YÜZDE 30 DAHA PAHALI GÖSTERDİ

Bilirkişi yaptığı araştırmada, HRD yöneticilerinin, Türkiye şubesinde değerlemeye alınan elmasların olduğundan daha yüksek kalitede gösterilmesini istediğini; lakin Özdemir’in bunu kabul etmediği ortaya çıktı. HRD’nin farklı şubelerinde ise elmasların olduğundan daha yüzde 20-30 daha bedelli gösterilerek tüketicilerin ziyana sokulduğu belirlendi.

POLİS ŞİRKETE BASKI YAPTI, BELGELERE EL KOYDU

Konuyu haber yapan De Tijd gazetesi, elmasların çok pahalanmasıyla ilgili soruşturmanın derinleştirildiğini ve polislerin HRD Antwerp’in Belçika merkez binasının yer aldığı Hoveniersstraat’taki ofisine baskın düzenlediğini yazdı. Baskında HRD Antwerp’in müşterilerin sertifika istediği elmasları pahalandırmak için memleketler arası olarak kullandığı on iki bilgisayarın içinde yer alan datalara el konuldu.

YOLSUZLUK ÖLÇÜSÜ İNCELEMELER SONUNDA BELİRLİ OLACAK

El konulan belgeler ortasında e-postalar, iç prosedürler, icra memurunun istismarı, slaytlar, kontrol raporları ve yeni yönetim kurulu toplantıları yer alıyor. Baskını HRD Antwerp CEO’su Ellen Joncheere de doğruladı.

Değerlemesi yapılan elmaslardaki yolsuzluk ölçüsü bu öncelemeler sonunda aşikâr olacak.

Habere nazaran, HRD Antwerp şirketi, birebir binada bulunan AWDC (Antwerp World Diamond Center) kuruluşunun alt şirketi. Bu nedenle de dünya çapında HRD sertifikalı mücevher sahipleri açısından önemli telaşlara neden olacağı belirtiliyor.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/hrd-antwerp-in-elmaslari-oldugundan-daha-degerli-gostermesine-karsi-cikan-turk-ortak-mehmet-can-ozdemir-in-belcika-da-actigi-dava-sonunda-polis-sirkete-yolsuzluk-baskini-yapti/307401

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!