reklam

Asya borsalarında kırmızılar hâkim

Asya-Pasifik piyasaları, Çin’in “İki Oturum” toplantısı başlarken düştü ve yatırımcılar, ülkenin 2024 için “yüzde 5 civarında” bir GSYİH büyüme amacı öngörmesinin akabinde ekonomik planlarının detaylarını izledi.

Ülke, 2024 yılında savunma harcamalarını yüzde 7,2 oranında artıracak. Enflasyonun “yüzde 3 civarına” çıkmasını bekliyor.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi Asya’da kayıplara öncülük ederek yüzde 2,47 oranında kayıp yaşarken, Çin’in CSI 300 endeksi marjinal bir yükseliş kaydetti.

Ayrı olarak, Caixin hizmet satın alma yöneticilerinin Çin için endeks okumaları günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak.

reklam

Güney Kore’nin revize edilmiş GSYİH sayıları, iktisadının 2023’ün dördüncü çeyreğinde yüzde 0,6 büyüdüğünü gösterirken, Japonya’nın başşehri Tokyo’da enflasyon Şubat ayındaki 22 ayın en düşük düzeyinden toparlandı.

Güney Kore’nin Kospi endeksi de yüzde 0,68 oranında bedel kaybederken küçük ölçekli Kosdaq yüzde 0,88 oranında kıymet kaybetti.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi Pazartesi günü bu dönüm noktasını geçtikten sonra yüzde 0,4 düşüşle 40.000 düzeyinin altına düşerken, Topix yüzde 0,14 artışla daha geniş bir gerilemeyi destekledi.

Tayvan yüklü endeks yüzde 0,55 artışla rekor düzeye ulaştı.

Avustralya’da S&P/ASX 200 neredeyse yatay bir seyir izliyordu.

Emtia cephesinde, yatırımcılar Fed’in yılın ikinci yarısında faiz indirimine başlayacağına dair argümanları nedeniyle altın vadeli süreçleri Pazartesi günü rekor düzeye ulaştı. Vadeli süreçler şu anda ons başına 2.115,38 dolara düşmeden evvel 2.126,30 dolara ulaştı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/asya-borsalarinda-kirmizilar-hkim-2348727

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!