reklam

ABD’de 15 eyalette ön seçimler

ABD’de başkanlık yarışında 15 eyalette yapılan ön seçimleri, beklendiği üzere Demokrat Parti’de Joe Biden, Cumhuriyetçi Parti’de ise Donald Trump domine etti.

ABD’de 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri yaklaşırken, ön seçim süreci “Süper Salı” denilen ve 15 eyalet ile bir bağlı bölgede gerçekleştirilen seçimlerle devam etti.

Milyonlarca Amerikalı seçmen, kendi partilerindeki aday adayları ortasından seçim yapmak için Alabama, Alaska (sadece Cumhuriyetçi Parti), Arkansas, California, Colorado, Maine, Massachusetts, Minnesota, Kuzey Carolina, Oklahoma, Tennessee, Texas, Utah, Vermont ve Virginia eyaletleri ile bağlı bölge Amerikan Samoası’nda (sadece Demokrat Parti) dün oylarını kullandı.

Demokratlarda Biden’ın rakibi olmadığından gerçek manada bir yarış içinde olmasa da ön seçimler ilgili yasa ve kurallara nazaran yapılmaya devam ediyor.

reklam

15 eyaletin tamamındaki ön seçimleri kazanan Biden’a karşı birtakım eyaletlerde bir manada “protesto oyları” olarak görülen “kararsız” oyların çokluğu ise dikkat çekti. Örneğin Biden, kritik eyaletlerden Kuzey Carolina’da resmi olmayan sonuçlara nazaran yüzde 87 oy alırken, kararsız oyların oranı yüzde 12’yi aştı.

Benzer halde Minnesota eyaletinde de yüzde 65 ile ön seçimi kazanan Biden’a karşı Demokrat seçmenlerin yaklaşık yüzde 20’si “kararsız” oy seçeneğine oy attı.

– Trump çok rahat

Öte yandan az da olsa Nikki Haley ile rekabeti merak edilen Trump, 15 eyaletin Vermont hariç 14’ünde rahat kazanarak Cumhuriyetçi seçmen nezdinde partinin tek lider adayı olduğunu ortaya koydu.

Vermont eyaletindeki ön seçimlerde resmi olmayan sonuçlara nazaran yüzde 50 civarında oy alan Haley ise yüzde 45 seviyesinde oy alan Trump karşısında dün geceki muvaffakiyetini kazandı. Haley hafta sonu başşehir Washington DC’deki ön seçimlerin akabinde ikinci sefer bir eyaletteki ön seçimi kazanmış oldu.

Trump ise beklendiği üzere ülkenin doğusundan batısına aldığı oylarla 5 Kasım seçimleri için Cumhuriyetçi seçmenlerin favori adayı olduğunu gösterdi.

Alabama’da yüzde 83 civarında oy alan Trump, Arkansas’ta yüzde 75, California’da yüzde 74, kritik eyaletlerden Kuzey Carolina’da yüzde 74, Texas’ta yüzde 78 ve Virginia’da da yüzde 63 seviyesinde oya ulaştı.

Dünkü sonuçların akabinde Trump’ın 893 Cumhuriyetçi delegeye, Biden’ın ise bin 289 Demokrat delegeye ulaştığı bildirildi.

15 Ocak’ta Iowa’da başlayan ve Demokrat Parti ile Cumhuriyetçi Parti aday adaylarının kendi partiler içinde lider adayı olmak için yarıştığı ön seçim süreci, 8 Haziran’da sona erecek.

Ardından 15-18 Temmuz 2024 tarihlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin Milwaukee’deki parti kongresinde, 19-22 Ağustos tarihleri ortasında ise Demokrat Parti’nin Chicago’daki parti kongresinde, ön seçimlerde seçilen delegelerin de oylarıyla partilerin lider adayları resmen belirlenip açıklanacak.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/abd-de-15-eyalette-on-secimler-2348808

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!