reklam

Petrolde düşüş ivmesi sürüyor

Brent ham petrolü Salı günü yüzde 0,9 düştükten sonra varil başına 82 dolar civarında süreç görürken, ABD ham petrolü 78 doların üzerinde süreç gördü. Datalara aşina olan kaynaklara nazaran, sanayi tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD ülke çapındaki stokların geçen hafta 400.000 varil arttığını söyledi. Çarşamba günü açıklanacak resmi sayılar doğrulanırsa bu, yükselişin altıncı haftası olacak.

Küresel gösterge Brent, Orta Doğu’daki gerginlikler, nakliye kesintileri nedeniyle artan nakliye maliyetleri ve OPEC+ kesintilerinin dayanağıyla bu yıl yaklaşık yüzde 6 arttı. Çıkarlar, bilhassa Çin’de hala zayıf olan talep görünümü ve ABD, Brezilya ve Guyana üzere OPEC dışı üreticilerden gelen arzın artmasıyla sınırlandı.

Bu ortada Suudi Arabistan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin Pazar günü mevcut üretim kesintilerini Haziran ayı sonuna kadar uzatma konusunda muahedeye varmasının akabinde Asya’daki alıcılar için ana petrol cinsinin fiyatlarını beklenmedik bir formda artırdı.

Çin, üst seviye önderlerin dünyanın ikinci büyük iktisadına olan itimadı artırmaya çalışmasıyla bu yıl iktisadı için yüzde 5 civarında büyüme maksadı belirledi. Fakat Çin Başbakanı Li Qiang “tüm cephelerde” dayanağa muhtaçlık duyulduğunu söylese de yasama meclisine sunduğu yıllık rapor pek fazla mali ateş gücü sunmuyordu.

reklam

Yatırımcılar ayrıyeten ABD para siyasetinin gidişatına ait ipuçları için Fed Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü ilerleyen saatlerde Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önündeki tabirini de izleyecek.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/petrolde-dusus-ivmesi-suruyor-2348799

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!