reklam

Global piyasalarda Nvidia coşkusu

Bu sabah Asya Borsaları ile ABD vadeli endeksleri Nvidia’nın açıkladığı güçlü iddiaların dayanağı ile yükselişte.

Çarşamba günü S&P 500 yüzde 0,13 yükselişle 4 bin 982 düzeyinden kapandı. Nvidia payı kapanışından akabinde gerçekleşen süreçlerde yüzde 11’e kadar artış kaydetti. Asya’da Japon payları de ralli yaptı ve Nikkei 225, 1989 yılındaki güniçi tepesinin üzerine çıkarak rekor kırdı.

Yükselişe teknoloji ve çip şirketlerinin payları öncülük etti. Çin ve Güney Kore borsaları da yükseldi. Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yüzde 0,1 düşerken, ABD 10 yıllık tahvil getirisi dünkü 4 baz puanlık yükselişin akabinde hafif geriledi ve yüzde 4,30 düzeyinde.

SATIŞ GELİRİ VARSAYIMLARI AŞTI

reklam

Hissesinde yaşanan ralli ile dünyanın en kıymetli çip üreticisi haline gelen Nvidia, beklentilerin çok üzerinde bir satış geliri iddiası açıkladı.

Şirketin CEO’su Jensen Huang’ın yapay zeka talebinin “dönüm noktasına” ulaştığını söyledi ve içinde bulunduğumuz periyotta satış gelirinin yaklaşık 24 milyar dolar olacağını öngördü. Analistlerin ortalama beklentisi 21,9 milyar dolar seviyesinde bir kestirim açıklanması tarafındaydı. Nvidia’nın 2023’ün son çeyreğine dair bilanço sayıları da Wall Street iddialarını geride bıraktı.

Bu tabloda, yapay zeka hızlandırıcılarına (AI modelleri için bilgileri işleyen son derece kıymetli çipler) yönelik doyumsuz talep tesirli oldu. Bu teknoloji, kolay istemlere dayalı olarak metin ve grafikler oluşturabilen sohbet robotlarının ve öteki üretken yapay zeka hizmetlerinin çoğalmasına yardımcı oldu.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/kuresel-piyasalarda-nvidia-coskusu/307106

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!