reklam

AB yapay zekâ yasasını kabul etti

Avrupa Birliği, süratle gelişen yapay zeka dünyasına yönelik en kapsamlı bariyerleri yürürlüğe sokuyor.

Bu hususta ABD’de rastgele bir mevzuat bulunmazken, dönüm noktası sayılabilecek bu kurallar dizisi, yapay zekânın Batı dünyasında nasıl bir tonda yönetileceğini belirlemesi konusunda ilgi cazip durumda.

İç Pazardan Sorumlu Komite Üyesi Thierry Breton yaptığı açıklamada, “Avrupa artık muteber yapay zeka konusunda global bir standart belirleyicidir” dedi.

Yeni yasa, süratle gelişen teknolojiden kaynaklanan önyargı, mahremiyet ve başka risklerle ilgili telaşları gidermeyi amaçlıyor.

reklam

Yasa, yapay zekanın işyerlerinde ve okullarda hisleri tespit etmek için kullanılmasını yasaklamanın yanı sıra iş müracaatlarını sıralamak üzere yüksek riskli durumlarda nasıl kullanılabileceğini belirleyecek.

Ayrıca, geçen yıl ChatGPT’nin popülaritesiyle dünyanın dikkatini çeken üretken yapay zeka araçlarına da birinci kısıtlamaları getirecek.

Öte yandan tasarı, 35 saatten fazla süren bir müzakere maratonunun akabinde yetkililerin bir süreksiz mutabakata varmasından bu yana geçen üç ay içinde kaygılara yol açtı.

Geçen yıl görüşmeler son etaba geldiğinde, Fransız ve Alman hükümetleri, kuralların Fransa’nın Mistral AI ve Almanya’nın Aleph Alpha GmbH üzere Avrupalı teşebbüslere ziyan vereceğini savunarak, üretken yapay zekâyı düzenlemeye yönelik kimi fikirlere karşı çıkmışlardı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/ab-yapay-zek-yasasini-kabul-etti-2349295

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!