reklam

ABD Temsilciler Meclisi İsrail için 17,6 milyar dolarlık askeri yardım tasarısını reddetti

Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada 250 evet oyu kullanılırken, tasarı aleyhinde 180 oy kullanıldı.

166 Demokrat Temsilciler Meclisi üyesinin hayır oyu verdiği oylamada, 14 Cumhuriyetçi vekilin de İsrail’e ek dayanak sağlayacak olan tasarıya karşı çıkması dikkat çekti.

Böylelikle tasarı, 250 evet oyuna ulaşmış olsa da kabulü için gereken 3’te 2 çoğunluğun gerisinde kaldı ve İsrail’e takviyenin hayli yüksek olduğu Temsilciler Meclisinde reddedilmiş oldu.

Tasarıya hayır diyen Demokrat vekillerin birçoklarının, Cumhuriyetçi Meclis Lideri Mike Johnson’ın teşebbüsüyle oylanan ve tek başına İsrail’e takviye öngören, lakin Ukrayna’ya yardımı, Gazze’ye insani yardımları ve Tayvan’a dayanağı dışarıda bırakan tasarıya politik münasebetlerle karşı çıktıları belirtildi.

reklam

Öte yandan, ortalarında Temsilciler Meclisi’ndeki tek Filistinli vekil olan Rashida Tlaib ile bir öteki Müslüman vekil Ilhan Omar’ın da olduğu progresif kanada yakın vekiller, kelam konusu tasarıya, İsrail’in Gazze’deki akınlarının önemli memleketler arası hukuk ihlalleri nedeniyle karşı çıktıklarını kaydedildi.

Demokratlar uzunca bir müddettir Ukrayna ile İsrail’e askeri yardımlarla ABD-Meksika hududunun güvenliğine ait unsurları tek bir pakette oylayıp geçirmek isterken, Cumhuriyetçiler hudut güvenliği konusunu farklı kıymetlendirme ve Biden idaresinin önlemlerinden daha fazlasını talep etme eğilimindeler.

ABD Lideri Joe Biden da evvelki bir açıklamasında, masasına yalnızca İsrail’e dayanak öngören, lakin Ukrayna ve hudut güvenliği unsurlarının olmadığı bir tasarı gelmesi halinde bunu veto edeceğini açıklamıştı.

Demokrat vekil Emanuel Cleaver, oylamanın akabinde medyaya yaptığı açıklamada, “Kimse Lider Biden’ı İsrail aksisi olmakla suçlayamaz, fakat şayet biz bu (sadece İsrail’e dayanak öngören) tasarıyı geçirirsek öteki tüm mevzular çöp olur.” değerlendirmesini yaptı.

ABD Senatosunda bu hafta gündeme gelmesi beklenen ve içinde Ukrayna ile İsrail’e yardımları ve hudut güvenliği unsurlarını içeren 118 milyar dolarlık paket, Cumhuriyetçilerin aleyhte oy kullanacakları açıklamasıyla şimdiden rafa kaldırılmıştı.

Daha evvel de Aralık 2023’te Senato’da gündeme gelen birinci Ukrayna paketi, yeniden hudut güvenliği mevzularını gündeme getiren Cumhuriyetçilerin oylarıyla reddedilmişti.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/israil-e-17-6-milyar-dolar-destek-ongoren-tasari-abd-temsilciler-meclisin-de-reddedildi-2347122

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!