reklam

Four Seasons Hotels/ Moser: İş gücü maliyeti önemli manada arttı

featured

Four Seasons Hotels İstanbul Genel Müdürü Reto Moser Bloomberg HT yayınlanan Üst Seviye programında İstek Maliki’nin konuğu oldu.

Moser, “küresel olarak 2023 yılı Four Seasons için yeterli bir yıl oldu. Türkiye için pandemi sonrası talep artmıştı, doluluk oranları önemli manada yükselmişti. 2023’e de bu beklentilerle girdik lakin güç bir yıl oldu. Zelzele felaketi yaşandı, bir yandan Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler, birebir vakitte enflasyon, bütün bunlar 2023 yılını etkiledi” dedi.

Moser konuşmasına şöyle devam etti:

“İstanbul, Bodrum üzere destinasyonlarda kendimizi piyasa dışında fiyatlandırmamamız gerekiyor zira Yunanistan, İspanya ya da Mısır ile kıyasladığınız vakit biz biraz daha değerli hale geldik. Yani kendi çalışanlarımdan da şunu duyuyorum bilhassa yazın biz Yunanistan’a gideceğiz zira fiyatlar daha uygun diyorlar. Hakikaten şiddetli bir süreç ve biz buna adaptasyon sağlamak zorundayız. Ancak şu da var, Mısır çok daha uygun fiyatlı hale geldi fakat kalite manasında bakarsanız Türkiye Mısır’ın çok daha önünde yer alıyor. Her iki ülkeden birini seçmem gerekseydi ben Türkiye’yi seçerdim”

reklam

“İş gücü maliyeti önemli manada arttı”

Rekabetçilik manasında da değerlendirmede bulunan Moser, “Eğer Türkiye’de ömür maliyetine bakarsak, biz Avrupa ülkeleriyle başa baş geliyoruz. Örneğin; Londra, Paris ve öbür şehirlerle…. Yani Türkiye benim yaşadığım en değerli kentlerden biri. Burada maaşlar enflasyon kadar artış gösteremiyor ve bu nitekim güç bir süreç. Bizim için iş gücü maliyeti önemli manada arttı zira geçen yıla nazaran yüzde 40’lık 2 sefer artırım yapmak zorunda kaldık. Restoran fiyatları geçtiğimiz yıldan bu yıla kadar 2 katına çıktı. Bizim aldığımız birinci 10 eser yüzde 90 maliyet artışıyla karşılaştı. Çalışanlarımız için yaptığımız sıhhat sigortaları 2 katına çıktı. Tabi bunlara bakarak oda fiyatlarımızı 2 katına çıkartamazdık. Bu kuvvetli bir süreç” dedi.

“2026 yılında özel gemimiz Türkiye’ye gelecek”

Yatırımlar hakkında değerlendirmede bulunan Moser, uzun vadeli düşünmeyi sevdiklerini söyledi. Moser, “Sultanahmet Hotel’i 2,5 yıl süren bir renovasyondan geçti ve dünyadaki en yeterli hotellerden biri seçildi. Boğaz’daki hotelimiz için bir renovasyon olacak mı ona bakıyoruz, birebir vakitte Etiler’de bir rezidans projemiz var, onu da bu yılın sonunda büyük ihtimal 3. çeyrekte açacağız. İstanbul, Londra’dan sonra rezidans yaptığımız ikinci kent olacak. Bodrum’da da bu yıl yine inşaat süreci başlayacak ve umuyoruz ki 2026’nın yaz aylarında burayı açabiliriz. Bir de 2026’da Four Seasons’ın “Made in Voyage” ismi altında özel yatı da Türkiye’ye gelecek, bu bir kruvaziyer gemisi 300 kabinli, ve hakikaten çok butik bir gemi seyahatinden bahsediyoruz ve bu dünyada birinci olacak”dedi.

Turist profili hakkında bilgi veren Moser, “Birinci sırada Kuzey Amerika, Rusya ikinci, sonrasında Suudi Arabistan, Avrupa ve Güney Amerika da değerli. Çin piyasasından da daha çok geri dönüş bekliyoruz” diye ekledi.

Son olarak sürdürülebilirlik hakkında ayrıntı veren Moser, “sürdürülebilirlik bilhassa pandemiden sonra çok ehemmiyet kazandı. Tek kullanımlık plastikleri artık hiç kullanmıyoruz, su şişelerimizi kendimiz yapıyoruz, sürdürülebilir turizmde bir sertifikamız var. İstanbul dışında da bir güneş paneli, bir güneş tarlası inşa ediyoruz” dedi.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/four-seasons-hotels-moser-is-gucu-maliyeti-ciddi-anlamda-artti-2346401

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!