reklam

Yeni TCMB idaresinden mecburî karşılıklara faiz adımı

featured

TCMB, mecburî karşılıklar uygulama talimatında değişikliğe gitti.

Zorunlu Karşılıklar Uygulama Talimatında yapılan değişiklikle, TCMB kur/fiyat muhafaza takviyesi sağlanan hesaplara ait “Yenileme ve TL’ye Geçiş Oranı” ile “TL’ye Geçiş Oranı”na bağlı olarak belirlenen kuralları sağlayan; mevduat bankalarına Türk lirası cinsinden tesis edilen mecburî karşılıkların belirlenen kısmı üzerinden faiz ödenmesi; iştirak bankalarına ise, Türk lirası cinsinden tesis edilmesi gereken mecburî karşılıkların belirlenen kısmı üzerinden indirim yapılması konularında düzenlemeye gitti.

Öte yandan Zarurî Karşılıklar Uygulama Talimatının “Zorunlu karılıklara faiz ödenmesi isimli 10. unsurunda getirilen düzenlemede şu tabirler yer aldı:

Mevduat bankalarının Türk lirası cinsinden tesis edilen mecburî karşılıklarının aşağıda belirtilen kısmına aşağıda belirtilen şartlarda faiz ödeneceği açıklandı.

reklam

“Zorunlu Karşılık ve İhbarlı Döviz Hesaplarına Komite Uygulaması” kapsamında belirlenen “Yenileme ve TL’ye Geçiş Oranı” en az yüzde 90 olan mevduat bankalarının;

  1. Merkez Bankasınca kur/fiyat muhafaza dayanağı sağlanan hesaplar için tesis edilmesi gereken mecburî karşılık fiyatına min (0,25; (0,1 + 2 * (Yenileme ve TL’ye Geçiş Oranı – 0,9)))
  2. 3 aya kadar vadeli Türk lirası mevduat hesapları için tesis edilmesi gereken mecburî karşılık fiyatına min (0,36; (0,2 + 1,6 * (TL’ye Geçiş Oranı – 0,1))) oranlarında faiz ödeneceği belirtildi.

    Yenileme ve TL’ye geçiş oranına nazaran faiz ödenmesi uygulamasında tanınan istisnalar ise şöyle belirtildi:

“Bankamızca yayımlanan Bildiriler kapsamında kur/fiyat müdafaa takviyesi sağlanan hesaplardan ilgili hesaplama periyodunda vadesi gelen fiyatı 1,5 milyar Türk lirasının altında olan yahut kur/fiyat müdafaa takviyesi sağlanan hesabı bulunmayan mevduat bankalarının yenileme ve TL’ye geçiş oranı yüzde 90, TL’ye geçiş oranı yüzde 10 kabul edilerek faiz ödenir, daha yüksek gerçekleşme olması durumunda üstte belirlenen faiz oranları temel alınır.”

2) TCMB’nin yayımladığı Bildiriler kapsamında kur/fiyat müdafaa takviyesi sağlanan hesaplardan ilgili hesaplama periyodu içerisinde vadesi gelenlerin meblağı 3 milyar Türk lirasının altında olan mevduat bankalarının yenileme ve TL’ye geçiş oranının en az yüzde 75 olması durumunda;

a) Merkez Bankasınca kur/fiyat müdafaa dayanağı sağlanan hesaplar için tesis edilmesi gereken zarurî karşılık fiyatına min(0,25; (0,1 + 2 * (Yenileme ve TL’ye Geçiş Oranı – 0,75)))

b) 3 aya kadar vadeli Türk lirası mevduat hesapları için tesis edilmesi gereken zarurî karşılık fiyatına min(0,36; (0,2 + 3,2 * (TL’ye Geçiş Oranı – 0,05))) oranlarında faiz ödeneceği açıklandı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/yeni-tcmb-yonetiminden-zorunlu-karsiliklara-faiz-adimi-2346962

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!