reklam

Yaşar Alptekin: “Dinimi yaşadığım için laik kesim tarafından çok hakarete uğradım”

Yıllar evvel şöhretli hayatını bir kenara bırakıp maneviyata yönelen Alptekin, geçtiğimiz günlerde bir mescitte yaptığı konuşmasıyla dikkat çekti. Yıllar evvel maneviyata yönelen Yaşar Alptekin, Günaydın’dan Tuba Kalçık’a çok özel açıklamalarda bulundu. Alptekin mescitteki konuşması ve yeni bir hayatı seçmesinden ötürü muhalif kesim tarafından dışlanması hakkında konuştu.

Sosyal medyanızda paylaştığınız mescitteki konuşma manzaranız gündem oldu. Bu kadar gündem olmayı bekliyor muydunuz?
Beklemiyordum açıkçası. 20 yıldır dinimi yaşamaya çaba gösteren biriyim. Din adamı değilim, dinimi yaşayan bir beşerim. Mescitteki konuşmamda gençlere tavsiyelerde bulundum. Dini bir konuşma değildi. Ben davet üzerine o mescide gittim. 15 yıldır diğer mescitlere de gidip bu türlü konuşmalar yaptım. Vaaz vermiyorum yalnızca kendi hayatımdan kesitlerle örnekler vererek nasihatlerde bulunuyorum. Beşerler bu paylaşımımdan neden rahatsız oluyorlar ki? Ben dinimi yaşayan biriyim. Buna bile tahammül göstermiyorlar.

GEÇMİŞİMİ YÜZÜME VURUYORLAR
Biraz daha açar mısınız?

Türkiye’de İslam’dan rahatsız olan bir kesim var. Bu kesim daima demokrasiden bahsediyor üstelik. İslam’a duydukları rahatsızlığı yansıtıyorlar. Ne yazık ki bunu en fazla yaşayan insanlardan biriyim. Demokrasi diyorlar fakat demokrasi oburunun ömrüne hürmet duymaktır. Ben nasıl ki öteki ömür stillerine hürmet duyuyorsam onlar da bana duymalı.

reklam

Ama dinimi yaşadığım ve bu türlü bir hayatı tercih ettiğim için ne yazık ki laik kesim tarafından uğramadığım hakaret kalmadı. Daima geçmişimdeki hayatımı yüzüme vuruyorlar. Geçmişte yaptığım kusurlardan sonra bu hayatı seçtim. Bugünkü aklım olsaydı dün yaptıklarımı yapmazdım lakin dün yaptıklarımı yapmasaydım bugünkü aklım olmazdı. Ben Atatürkçü bir aileden geliyorum. Ben dine yöneldiğim periyotta de kendi ailemden bile reaksiyon görmüştüm.

‘Sen delirdin’ bile dediler namaz kılmaya başladığım, dine yöneldiğim için… Türkiye’de muhafazakar kısmı gereğince tanımayan bir kesim var. Tanımadıkları için de önyargıyla yaklaşıyorlar. Atatürkçü kısmın bir kısmı muhafazakar kesiti Atatürk düşmanı olarak görüyor. Halbuki muhafazakar kesitin Atatürk ile ilgili rastgele bir sorunu yok. Benim de sıkıntım Atatürk’le değil, Atatürkçülerin dışlayıcı tutumlarıyla. Laik kesim yıllardır hayatımıza müdahale ediliyor diye keder yanıyor ancak aslında tam aksisi bir durum yaşanıyor.

BENİ SEVMELERİNİ BEKLEMİYORUM
Nasıl?

Muhafazakar kesitin kimsenin hayatına müdahale ettiği yok. Özgürlük yok diyenler muhafazakar kesiti hem dışlıyor hem de kategorize ediyorlar. Kendi ömrümden biliyorum. Bana kin kusan, hakaretler yağdıranların birden fazla laik kısımdan geliyor. Bakın ben tüm hakaretlere karşın kimseye kin duymuyorum, kimseye de saygısızlık yapmadım. Hakaretlere asla karşılık vermiyorum. Beni herkesin sevmesini esasen beklemiyorum.
Bana Allah’ın sevgisi kâfi. Allah hepimizi farklı başka yaratmış. Herkes birbirine hürmet duysa, müsamaha olsa tüm sıkıntılarımızı da çözeriz. Siyasi olarak da Atatürkçü bir aileden geldiğim için yıllarca oyumu CHP’ye vermiştim. Şimdiki hayatıma geçtikten sonra da oyumu AK Parti’ye veriyorum. Bakın artık beni bundan ötürü da yeniden gayeye koyacaklar. Sadece ‘AK Parti’den menfaati var’ demesinler diye partinin hiçbir aktifliğine katılmadım. Gönülden destekliyorum Cumhurbaşkanımızı. Vatana güzel işleri kim yapıyorsa ona oy veriyorum. Erdoğan’ın ülkemiz için yaptıkları ortada, muhalif kesim bunu biliyor ancak kabullenemiyor.

ŞALVARLA DOLAŞTIĞIM PERİYOT KIZIM BENDEN UTANIYORDU
‘Kızım da bir devir benden utanıyordu’ diye bir açıklama yapmıştınız. Durum hâlâ tıpkı mı?
Şalvarla dolaştığım bir periyot vardı, o vakit bu türlü bir süreç yaşamıştım. Ancak 6-7 yıldır grup elbise giyiyorum. Şalvar giymiyorum. Kızım beni vakitle anladı. Benim hayat biçimime da hürmet duyuyor. Madem demokrasi var, madem laiklik var herkes tercihine nazaran yaşar. Biz çok özgür bir ülkede yaşıyoruz. Özgürlük yok diyenlere soruyorum, nasıl kısıtlanıyor özgürlükleri? Denize de giriyorlar, bikini de giyiyorlar. Sokakta istedikleri üzere dolaşıp, istedikleri üzere giyiniyor. Sokakları görüyoruz.

Özgür olmadıkları alan nedir? Buna karşılık versinler. Her mevzuda özgür bir ülkeyiz. Özgürlük yok diyenler aslında benim üzere yaşayanların hayatlarına karışıyor. Özgürlüklerini yaşıyorlar ancak İslami hayatı seçenlere tahammül edemiyorlar. Kadıköy’de papazlar istedikleri üzere geziyorlar lakin biz şalvar giydiğimizde bize tahammül göstermiyorlar.

Ben o kadar çok hakarete maruz kalıyorum ki… Aslında nefret ettikleri benim şahsım değil, İslam’a yönelik düşmanlıklarını benim üzerimden çıkarmaya çalışıyorlar. Çok üzücü. Benim mescitteki konuşmalarıma gelenler çok büyük hürmetle dinliyor. Yurt dışına gittiğimde de orada yaşayan Türk vatandaşlarımız da beni çok hoş karşılıyor.

HATALAR YAPMASAYDIM BUGÜNLERE GELEMEZDİM
Hayata dair yaşadığınız pişmanlıklarınız var mı?

Yok. Düzgün ki o yanılgıları yapmışım diyorum. Benim hayatımdaki dönüm noktası Sakıp Sabancı’nın cenazesidir. Paranın, pulun bir kıymetinin olmadığını anlatan bir gündü benim için. Benim evvelce iki tane diskoteğim vardı, farklı bir hayat yaşıyordum. Fakat o cenazeden sonra büyük bir arayışa girdim. Ve bugünlere geldim.

GAMZE ÖZÇELIK’İ TAKDİR EDİYORUM
Modellik yaptıktan sonra sizin üzere hayatını değiştiren meslektaşlarınız da var. Neler söylemek istersiniz?

Gamze Özçelik var. Onu takdir ediyorum. Çok hoş işler yapıyor. Yardımlarda bulunuyor. Bir de Meriç Erkan var. Onu da takdir ediyorum. Bizim üzere dönüşüm içine girecek öbür arkadaşlarımızın da olacağını düşünüyorum.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/yasar-alptekin-dinimi-yasadigim-icin-laik-kesim-tarafindan-cok-hakarete-ugradim-/307457

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!