reklam

ABD bu yıl için petrol fiyatı varsayımını üst revize etti

ABD Güç Enformasyon Yönetimi (EIA), global petrol stoklarındaki düşüşü münasebet göstererek bu yıla ait petrol fiyatı varsayımını üst taraflı revize etti.

EIA’nın “Mart 2024 Kısa Devir Güç Görünümü Raporu”na nazaran, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı birtakım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin arz kesintisini uzatmasının kısa vadede global petrol arzında sıkılaşmaya yol açacağı öngörülüyor.

Arz sıkılaşması nedeniyle global petrol stoklarının yılın ikinci çeyreğinde günlük ortalama 900 bin varil azalacağı, bu durumun petrol fiyatlarında üst istikametli baskı oluşturacağı kestirim ediliyor.

Buna nazaran, milletlerarası referans niteliğindeki Brent çeşidi ham petrolün ortalama varil fiyatının bu yıl 87 dolar düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu sayı bir evvelki raporda 82,42 dolar olarak kestirim edilmişti.

reklam

Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün ortalama varil fiyatının da 82,15 dolar düzeyinde olması bekleniyor. Kelam konusu sayı, geçen ay 77,68 dolar olarak öngörülmüştü.

EIA, gelecek yıl için ise Brent çeşidi ham petrolün varil fiyat varsayımını değiştirmeyerek 84,8 dolar, WTI ham petrol için de 80,3 dolar düzeyinde sabit tuttu.

Küresel petrol talebinde bu yıl ve gelecek yıl günlük yaklaşık 1 milyon 400 bin varil artış beklenen rapora nazaran, talepteki artışın daha yüksek yahut daha düşük olmasının global petrol stokları ve fiyatları üzerinde tesirli olacağı belirtiliyor.

ABD’nin ham petrol üretiminde artış

ABD’de günlük ortalama ham petrol üretiminin bu yıl yaklaşık 13 milyon 190 bin varil olması bekleniyor. Geçen yıl bu sayı yaklaşık 12 milyon 930 bin varil olarak kayıtlara geçmişti. 2025’te ise üretimin 13 milyon 650 bin varile çıkacağı hesaplanıyor.

Geçen ayki raporda bu sayılar bu yıl için günlük 13 milyon 100 bin varil, gelecek yıl için ise 13 milyon 490 bin varil olarak iddia edilmişti.

Küresel petrol arzının ise bu yıl günlük 102 milyon 170 bin varil, gelecek yıl 104 milyon 170 bin varil olacağı öngörülüyor.

Öte yandan, global petrol tüketiminin bu yıl günlük 102 milyon 430 bin varil, gelecek yıl 103 milyon 810 bin varil olacağı kestirim ediliyor.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/abd-bu-yil-icin-petrol-fiyati-tahminini-yukari-revize-etti-2349299

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!