reklam

TUSAŞ’ın Kahramanmaraş’ta uçak modülü üretecek tesisi açıldı

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından imali tamamlanan TUSAŞ Havacılık Yapısalları Üretim Tesisi merasimle hizmete açıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, açılışta, bir ülkenin ilerleyişindeki en büyük göstergenin sanayi ve teknoloji olduğunu söyledi.

Bugün dünyanın ekonomik olarak önde gelen ülkelerine bakıldığında sanayi ve teknoloji alanında da ileride olduklarının gözlemlendiğini belirten Görgün, şunları kaydetti:

reklam

“Savunma sanayi, ileri teknolojinin ve endüstrinin lokomotifi pozisyonundadır. Bu alanda yapacağımız her çalışma ve ekosistemimizde elde edeceğimiz derinlik, bizi daha da ileriye taşıyacaktır. Türk savunma endüstrisinin dışa bağımlılığını bitirme maksadı uygun bir noktaya gelmiş olup, ülkemiz artık teknoloji ithal eden değil, teknoloji ihraç eden bir ülke pozisyonuna yanlışsız emin adımlarla yürümeye devam etmektedir. İleri teknolojiye sahip savunma sanayi eserlerinin, inovasyon odaklı öteki dallara öncülük etmesine katkıda bulunması inancıyla kamu, üniversite ve özel kesim olarak daima birlikte gerçekleştireceğimiz çalışmalar sayesinde daha ileri düzeylere ulaşmak mümkün olacaktır.”

UÇAK, İHA VE HELİKOPTER KESİMLERİ ÜRETİLECEK

Türk savunma sanayi ekosisteminin asrın felaketinin birinci anından itibaren gerek istekli insan gücü, gerek teknik donanım, gerekse de yatırımlarıyla milletin hizmetinde olduğunu hatırlatan Görgün, şöyle devam etti:

“6 Şubat’ta yaşanan iki büyük yıkıcı sarsıntının akabinde, Türk savunma endüstrimiz tarafından geliştirilen insansız hava araçları, uydu sistemleri, farklı tip ve özelliklerde kameralar, radar sistemleri, jeneratörler ve haberleşme sistemleri üzere pek çok yerli ve ulusal teknolojik eser ve sistem, afetin muvaffakiyetle yönetilmesinde büyük rol oynamıştır. Yapılan arama ve kurtarma faaliyetleri, savunma endüstrimizin imkan ve kabiliyetlerinin topyekün olarak ulusal kapasiteye katmış olduğu kıymeti bizlere bir defa daha ispatlamıştır. Başkanlığımız tarafından, Türkiye Tek Yürek Kampanyası çerçevesinde taahhüt edilen yardımların kapsamı, AFAD ile imzalanan ‘Deprem Bölgesine Yapılacak Yardımlar Hakkında İşbirliği Protokolü’ ile belirlenmiş olup, savunma sanayi firmalarımız tarafından bölgeye yardım gayesiyle süreksiz ve kalıcı yerleşim bölgeleri inşa edilmesi için 600 milyon lira, iskan ve istihdam faaliyetleri için de 3 milyon lira fiyatında kaynak tefrik edilmiştir.”

Görgün, açılışı gerçekleştirilen tesiste, uçak, İHA ve helikopter kesimleri üretileceğini belirterek, buradaki tesise ilaveten ikinci ve üçüncü evrede, havaalanı bitişiğinde daha büyük bir üretim tesisi kurmayı ve bu tesisi ise 4 yıl içinde tamamlamayı hedeflediklerini tabir etti.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay da 6 Şubat 2023’te tüm Türkiye’nin yüreğinin yandığını, büyük acılar ve hüzünler yaşandığını hatırlattı.

Depremler sonrasında yaraların sarılması için harekete geçildiğini belirten Alpay, şöyle konuştu:

“Şüphesiz, sarsıntıyla çok canımız yandı, çok canlar kaybettik. Çok sayıda bina, iş yeri ve tesislerimizi kaybettik. Fakat Allah’ın yardımıyla bu aziz millet, devletin bütün kurumlarıyla el ele vererek acıların üstesinden gelmeyi başardı. TSK, emniyet, jandarma, güvenlik kuvvetlerinin tüm ögeleri birinci andan itibaren tam bir seferberlik anlayışıyla sarsıntı mahallindeki hadiselere müdahil olmuştur. Bugün geldiğimiz noktada yaşadığımız büyük acılardan sonra büyük muştularla yolumuza devam etmek zorundayız. Dün bütün dünyanın yakından takip ettiği üzere 5’inci jenerasyon ulusal muharip uçağımız Kaan, gök yüzündeydi. Dün Türkiye için de bize umut bağlayan mazlum coğrafyada yaşayanlar için de çok değerli bir gündü. Dünden bugüne acılar yaşadık lakin hiçbir tereddüttünüz olmasın. Bu acıları, bu hüzünleri sevinçlere, muştulara taşımak suretiyle sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle Savunma Sanayi Başkanlığımızın uyumu ve öncülüğünde bütün savunma sanayi şirketlerimizin yöneticileri ve çalışanlarının çok üstün uğraşıyla sizlerle birlikte gereken hizmeti sunacağız.”

DİĞER KONUŞMACILAR

TUSAŞ Yönetim Kurulu Lideri Rafet Bozdoğan da Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde, kentin mevcut sanayi altyapısı dikkate alınarak TUSAŞ’ın Kahramanmaraş’a yönlendirildiğini anımsatarak, “Kahramanmaraş’ta uçak ve havacılık yapısalları modüllerini üretmeye başlayacağız. TUSAŞ olarak zelzelenin akabinde kurmuş olduğumuz bu tesisin, bölgemiz ismine bir başlangıç olacağını ve ilerleyen günlerde daha da büyüyeceğini kendi ekosistemini yetiştireceğini değerlendirmekteyiz.” diye konuştu.

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer de zelzelesi yaşamış bir kentin tekrar ayağa kalkmasının kentteki üretim ve istihdam faaliyetleri ile hakikat orantılı olduğuna işaret etti.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişci de açılışı gerçekleştirilen tesisin inanılmaz bir muvaffakiyet olduğunu söyledi.

Açılışa, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Tuba Köksal, Mehmet Şahin, Ömer Oruç Bilal Debgici, Mevlüt Kurt, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Garnizon Kumandanı Tuğgeneral Mehmet Emin Terzioğlu, Vilayet Jandarma Kumandanı Tuğgeneral Gökhan İnan, Vilayet Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, kaymakamlar, ilçe belediye liderleri ve ilgililer katıldı.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/tusas-in-kahramanmaras-ta-ucak-parcasi-uretecek-tesisi-acildi/307173

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!