reklam

Türkiye’ye 15 milyon dolarlık ‘diş’ yatırımı

Dünyanın en büyük diş implantı şirketlerinden MegaGen. özgür ticaret muahedesinin devreye girmesiyle, Güney Kore’nin “Chaebol” ismi verilen dev firmaları Türkiye’de yatırım kararı aldı, şirketlere ortak oldu. On binlerce şahsa istihdam sağlayan, milyarlarca dolarlık ciro elde eden bu dev şirketler ortasında SK Group, Posco, GS Group, Doosan, Hyosung yer aldı.

Çoğu “greenfield” ismi verilen sıfırdan yatırımları devreye alan Güney Koreli devler, Çanakkale Köprüsü başta olmak üzere milyarlarca dolara mal olan çılgın projelere de ortak oldular. Dokumadan güce, çelik üretiminden medyaya kadar çeşitli dallarda yatırımları bulunan Koreli devlerin ilgilendiği alanlardan biri de şimdilerde sıhhat oldu. Güney Kore’nin en büyük sıhhat kurumlarından biri olan MegaGen, Türkiye’de yatırım yapma kararı aldı. Güney Kore’den Türkiye’ye gelen birinci sıhhat yatırımına imza atmaya hazırlanan MegaGen’in gayesinde ise birinci planda 15 milyon dolarlık bir bütçe var.

Dünya’dan Kerim Ülker’in haberine nazaran, şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Dr. Kwang Bum Park, “Türkiye ile güçlü bir gönül bağımız var. Bizler de yurt dışındaki birinci yatırımımızı Türkiye’de yapmaya karar verdik. Makul fazlarda yapacağımız yatırım planımızda birinci adımı 15 milyon dolarla atacağız. Toplamda ise emelimiz bu sayısı 5 yılda 100 milyon dolara ulaştırmak” dedi.

“MADE İN TÜRKİYE” DAMGASIYLA SATILACAK

reklam

MegaGen yalnızca diş implantı üretmiyor. Çeyrek asırlık geçmişi bulunan şirketin kurucuları diş doktoru olduğunu için genel prestijiyle mesleklerinin muhtaçlığını karşılayacak her eser üretim bandından çıkıyor. Diş macunundan görüntüleme sistemlerine, diş koltuğundan yazılımlara kadar her eser büsbütün kendi tesislerinde üretiliyor.

Dünyada 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren şirketin Türkiye planı aslında firma için de epey kıymetli. Dr. Park, “Yurtdışı tesis planımız masamızda uzun müddettir duruyordu. Birçok şirket AB yahut ABD’de üretimi tercih ederken bizler gelişime açık bir ülkeyi; Türkiye’yi tercih ettik. Burada sanayimizin son teknolojisiyle yaptığımız robotik üretimi, birebir vakitte Türkiye’de kurmak istedik.

Bir manada daha teknolojik bir üretimi Türkiye’de başlatarak bölümümüze de bir manada dayanak olmayı planladık. Biz Türkiye’deki şirketlere rakip olarak gelmek istemiyoruz. Biz teknik bilgi ve birikimimizi paylaşıp ülkedeki kalite ve standartların artırılmasına katkı sağlayabiliriz. Ayrıyeten bu teknolojimizin üzerinde ‘Made in Türkiye’ sözünü koyarak Türkiye’nin teknolojide bir merkez olduğunu bir kere daha hatırlatmak istiyoruz” diye konuştu.

“YATIRIM PLANIMIZI DUYANLAR İLGİYLE TAKİP EDİYOR”

Kwang Bum Park, Türkiye’deki üretimin yalnızca ülke içinde kalmayacağını, Türkiye’nin coğrafik avantajını kullanacaklarını belirtiyor. Park, “Körfez Bölgesi, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Avrupa’ya kolay kolay ulaşabileceğiz. Covid-19, global navlun krizi ve şu anda Yemen’de yaşananlar eser tedarikinin ne kadar kıymetli olduğunu bizlere gösterdi. Türkiye bu açıdan tüm Asyalı üreticiler için inanılmaz kıymetli bir ülke” diye konuştu.

MegaGen’in Türkiye kararını izleyerek, yatırım planı yapan Güney Koreli firmalar olduğuna işaret eden Park, “Daha fazla Kore şirketinin Türkiye’ye gelip yatırım yapıp büyüyeceğini düşünüyorum. Türkiye’ye şu anda yapılan yatırımlar da daima büyüyor. Bizim gerimizden küresel ve Koreli yatırımcılarının Türkiye’ye geleceklerini düşünüyorum. Öte yandan Türkiye bizim için bir üretim yerimiz değil. Biz İstanbul’u yalnızca bir üretim yeri olarak değil, değerli bir Ar-Ge ve eğitim merkezi kurarak bölgede diş konusunda üs yapmak istiyoruz” halinde konuştu.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/turkiye-ye-15-milyon-dolarlik-dis-yatirimi/307442

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!