reklam

Türkiye’deki erken basamak teknoloji şirketlerine 700 milyon dolar yatırım

İslam İş birliği Gençlik Forumu (ICYF) önderliğinde hayata geçirilen Milletlerarası Kuluçka Merkezi Açılış Merasimi’ne Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Enes Eminoğlu, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Erkam Tüzgen, ICYF Lideri Taha Ayhan ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Dağlıoğlu, buradaki hedefin Türkiye’nin bölgesel rolünü güçlendiren bir öyküye imza atmak olduğunu belirterek, “Çok mütevazi başladık. Burada yaklaşık 12 teşebbüsle başlıyoruz. Ben eminim ki bunun daha fazlasını yapmak mümkün. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın himayelerinde buradaki bu kuluçka merkezini daha ileri basamaklara taşıyacağız.” diye konuştu.

Geçen yıl Türkiye’de erken etaptaki teknoloji şirketlerine 700 milyon dolardan fazla yatırım yapıldığını belirten Dağlıoğlu, bu teşebbüsler ortasında yalnızca Türk teşebbüsçüler olmadığını, milletlerarası girişimcilerin de bulunduğunu söyledi.

Dağlıoğlu, şunları kaydetti:

reklam

“Türkiye’ye teşebbüslerini kurmak için gelmiş olan teşebbüsçüler var ve birçok milletlerarası raporda ve endekste görüyoruz ki Türkiye kendi bölgesinde teşebbüse başlamak için en uygun, en isabetli yer. Bunun olağan çok fazla bileşenleri var. Bileşenlerinden biri de sermayeye erişimin kolay olması, fonlamaya erişimin olması. İstanbul üzere çok sofistike bir pazarda eser geliştirmek, hizmet geliştirmek ve bunu test etmek çok mümkün. Buradan global pazarlara erişmek mümkün. İşte biz bu çerçevede inşallah kurduğumuz Milletlerarası Kuluçka Merkezi’nin birinci muvaffakiyetlerini görmeye başladık.

Bizim için değerli bir platform olan TEKNOFEST’in Take Off isminde girişimcilik yarışı var. Geçtiğimiz aralık ayındaki aktiflikte bizim Memleketler arası Kuluçka Merkezi olarak bir standımız vardı. Orada 6 tane teşebbüsümüz kendini göstermiş oldu ve benim için gurur verici bir andı. Zira eserlerin hazır olduğunu görmek, artık onları ticarileştiğini görmek, yatırım tipi yapıyor olduklarını görmek bizim mütevazi adımımızın somut meyvelere dönüştüğünü gösteren göstergelerden biriydi.”

“BİLİŞİM VADİSİ’NİN EN BÜYÜK İDEALİ TÜRKİYE’Yİ DÜNYANIN İNOVASYON ÜSSÜNE DÖNÜŞTÜRMEK”

Bilişim Vadisi Genel Müdürü Erkam Tüzgen de, “Bilişim Vadisi’nin en büyük ideali Türkiye’yi dünyanın teknoloji ve inovasyon üssüne dönüştürmek.” diye konuştu.

Girişimcilerle konuşurken, onlarla istişare ederken en çok gündeme gelen konulardan bir adedinin “doğuştan uluslararası” tabiri olduğunun altını çizen Tüzgen, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu girişimcilik merkezi de doğduğu günden itibaren milletlerarası faaliyet göstermeye başlamış bir girişimcilik merkezi olacak. Bundan sonra biz, yurt dışından, Türkiye’de büyümek isteyen girişimcileri teknoloji vizesiyle buraya adapte olma programlarıyla desteklemeye devam ediyor olacağız. Bu iş birliklerini Medine’de, Taşkent’te, İslam dünyasının her köşesinde ve inşallah özgür Kudüs’te gerçekleştirme hayali ve duasıyla sözlerime son veriyorum.”

ICYF Başkanı Taha Ayhan ise girişimciliğin en yanlışsız tahlil olduğunu gördüklerini belirterek, “İnsanlara ilham vermenin, insanlara fikir vermenin, insanlara bir meslek edindirmenin en yanlışsız yaklaşım olduğunu ve bizim açımızdan en verimli yol olduğunu gördük ve bu yüzden buna odaklandık.” dedi.

Buradaki gençlerin Batı’daki emsallerinden eksileri bulunmadığını, artılarının olduğunu belirten Ayhan, “Çünkü içinde bulundukları imkansızlıklara karşın çok daha verimli, çok daha farklı yaklaşımlar geliştirerek çok daha hoş tahliller üretebiliyorlar.” biçiminde konuştu.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/turkiye-deki-erken-asama-teknoloji-sirketlerine-700-milyon-dolar-yatirim/307331

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!