reklam

“Ramazan menülerindeki artış yüzde 80 ile 100 arasında”

TURYİD Başkanı Kaya Demirer Ramazan’da menülerdeki artışın yüzde 100’ü bulabileceğini söyledi.

Bloomberg HT yayınına katılan Demirer “Ramazan’ın enflasyonun bu kadar yüksek açıklandığı bir periyoda gelmesi, bakış açısına nazaran biraz talihsizlik olarak yorumlanabilir. Geçen seneye nazaran yüzde 80 ile yüzde 100 ortasında değişen fiyat artışları var. Girdilerimizin en büyüğü çalışan arkadaşlarımız. Burada geçen sene tıpkı aya nazaran çalışanlarımızın şirketlerine maliyetlerinde yüzde 100’ü bulan, hatta bir ölçü geçen bir artış var. İkinci en büyük masraf kalemimiz ise hammaddemiz. Ramazan’ın sarfiyat kalemlerine bakarsak şayet; kırmızı ette yüzde 100’e varan, beyaz ette ise onun biraz daha üstünde olan satın alım maliyet artışları var” halinde konuştu.

Ramazan ayında rezervasyonların nasıl olduğuna dair soruya Demirer “Turistlerin hitap ettiği pazarda 2024’te sıkılaşma öngörüyoruz. Bin liraya satılan bir ramazan menüsü bu sene 2 bin lira olursa dolar bazında satın alma kabiliyetine baktığımızda geçen sene 50 dolarken bu sene 62,5 dolar olacak.

Yüzde yüz artış, kaçınılmaz bir artış. İç talepte bir daralma yok lakin müşterilerimiz geçen yıla nazaran yüzde 80 ila 100 ortasında farklı bir fiyatla karşılaşacak” karşılığını verdi.

reklam

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/ramazan-menuleri-yuzde-80-100-arasinda-zamlandi-2349163

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!