reklam

Türkiye, Mali Aksiyon Misyon Gücü’nün (FATF) kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri büyük ölçüde karşıladı.

Mali Hareket Vazife Gücü (FATF), Türkiye’nin kurumun kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardığını bildirdi.

FATF, Paris’te, 21-23 Şubat’ta gerçekleştirilen Genel Kurul’da alınan kararları açıkladı.

Açıklamada, Ekim 2021’de Türkiye’nin Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanı (AML/CFT) sisteminin aktifliğini güçlendirmek için FATF ile çalışma konusunda üst seviye siyasi taahhütte bulunduğu hatırlatıldı.

FATF’nin Şubat 2024 Genel Kurulu’nda, Türkiye’nin kurumun kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri karşılamak için aksiyon planını büyük ölçüde tamamladığına dair birinci tespitini yaptığına yer verilen açıklamada, “FATF, kara paranın aklanmasının önlenmesi ve terörizmin finansmanı ile çaba ıslahatlarının uygulanmaya başlandığını ve sürdürüldüğünü, uygulamanın gelecekte de sürdürülebilmesi için gerekli siyasi kararlılığın devam ettiğini doğrulamak gayesiyle yerinde bir kıymetlendirme yapılmasını talep etmektedir.” sözü kullanıldı.

reklam

Açıklamada, Türkiye’nin AML/CFT sisteminin aktifliğini güçlendirmek için çok kıymetli ıslahatlar gerçekleştirdiğine dikkat çekilerek, Türkiye’nin bilhassa risk temelli kara paranın aklanmasının önlenmesi ve terörizmin finansmanı ile uğraş kontrolü yaklaşımını geliştirdiği, ihlallere yönelik yaptırımların ve intifa hakkı gerekliliklerinin caydırıcı olmasını sağlamak için adımlar attığına vurgu yapıldı.

Türkiye’nin mali istihbarat ünitesi için kaynakları artırdığına işaret edilen açıklamada, ülkenin üretilen mali istihbaratın kullanımını artırdığı da hatırlatıldı.

Açıklamada, Türkiye’nin riskler doğrultusunda daha karmaşık kara para aklanması soruşturmaları ve kovuşturmaları yürüttüğü tabir edilerek, ülkenin terörizmin finansmanına yönelik amaçlı mali yaptırımların uygulanmasını geliştirdiği aktarıldı.

FATF tarafından 2023 yılında paylaşılan raporda, Türkiye’nin 40 FATF standardının 39’unda uyumlu olduğu bildirilmişti.

BAKAN ŞİMŞEK: TEKNİK ÇALIŞMALAR MUVAFFAKİYETLE TAMAMLANDI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin, Mali Aksiyon Misyon Gücünün (FATF) gri listesinden çıkışı sürecinde son basamağa gelindiğini belirterek, “FATF takımı tarafından Türkiye’ye yapılacak ziyaret ardından hazırlanacak kıymetlendirme raporu haziran ayındaki Genel Heyet toplantısında ele alınacak ve bu toplantıda ülkemize yönelik gri liste kararının kaldırılması bekleniyor.” dedi.

Şimşek, FATF’ın bugün gerçekleştirilen Genel Şura toplantısında alınan karara ait değerlendirmede bulundu.

Gri listeden çıkmak için teknik çalışmaların muvaffakiyetle tamamlandığı bilgisin veren Şimşek, şunları kaydetti:

“FATF ülkemizin, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile gayret sisteminin daha da güçlendirilmesi için oluşturulan Aksiyon Planı’nın tüm hususlarını tamamladığı kararına varmıştır. Böylelikle ülkemizin gri listeden çıkışı sürecinde son evreye gelinmiştir. Prosedür uyarınca FATF grubu tarafından Türkiye’ye yapılacak ziyaret ardından hazırlanacak kıymetlendirme raporu haziran ayındaki Genel Şura toplantısında ele alınacak ve bu toplantıda ülkemize yönelik gri liste kararının kaldırılması bekleniyor.”

Şimşek, bugün gelinen etabın, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) uyumunda, başta Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları olmak üzere tüm ilgili kurum ve kuruluşların yürüttüğü ağır çalışmaların sonucu olduğuna işaret ederken, “Bu başarılı sonucun elde edilmesinde emeği geçen başta MASAK olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerine teşekkür ediyorum.” tabirini kullandı.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/turkiye-mali-eylem-gorev-gucu-nun-fatf-kara-para-aklama-ve-terorizmin-finansmani-konusunda-belirledigi-kriterleri-buyuk-olcude-karsiladi-/307278

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!