reklam

Tesla’nın Berlin fabrikasında üretim bir müddetliğine duracak

HANDE BERKTAN

Otomotiv devi Tesla’nın Almanya’nın Berlin dışındaki fabrikası, lokal elektrik şebekesine yönelik kuşkulu bir kundaklama saldırısının akabinde günlerce kapatılacak.

Yangın Tesla’nın fabrikasına sıçramadı ve çalışanlar tahliye edildi. Lakin bölgedeki binlerce sakin de kısa müddetliğine elektrik kaybetti. Kendisine “Volkan Grubu” ismini veren kelamda aktivist bir örgütün, internette yayınladıkları bir mektupta yangının sorumluluğunu üstlendiği argüman edildi. Tıpkı küme, 2021 yılında da tesisin yakınında emsal bir yangının yaşanmasını üstlenmişti.

Grup, Tesla’yı sabote ettiğini zira şirketin “toprağı, kaynakları, insanları, emeği tükettiğini ve haftada 6 bin SUV, öldürücü makine ürettiğini” söyledi. Örgüt, Gigafactory’nin büsbütün yıkılmasını talep ediyor.

reklam

Tesla Kurucu CEO’su Elon Musk, toplumsal medya platformu X’teki bir gönderide, Almanca, kundakçıların “son derece aptal” olduğunu yazdı.

Tesla’nın Avrupa’daki tek fabrikası olan Berlin fabrikasının birinci birkaç yılı sorunlarla geçti. 2021’de açılmadan evvel, lokal halkın Tesla ile çevresel dertler konusunda pazarlık yapması nedeniyle inşaat gecikmişti. Geçen ay Tesla’nın fabrikayı genişletme planı da halk tarafından reddedilmişti. Fakat şirket, haftada yaklaşık 6 bin elektrikli araç ürettiği için bu, Tesla’nın Avrupa Kıtası’ndaki operasyonları açısından hayati ehemmiyet taşıyor.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/teslanin-berlin-fabrikasinda-uretim-bir-sureligine-duracak-2348790

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!