reklam

Starbucks’ın işletmecisi Alshaya Group’tan işten çıkarma planı

Alshaya Group tarafından yapılan açıklamada, “Son 6 ayda daima olarak zorlaşan ticaret şartlarının bir sonucu olarak, Starbucks Orta Doğu ve Kuzey Afrika mağazalarımızdaki çalışan sayısını azaltmak için üzücü ve çok sıkıntı bir karar aldık” tabirleri kullanıldı.

Grubun 25 yılı aşkın müddettir bölgede Starbucks’ın lisanslı ortağı olduğu belirtilen açıklamada, işten çıkarılan çalışanlar ve ailelerine muhtaçlık duydukları takviyenin verileceği belirtildi.

Seattle merkezli kahve zinciri Starbucks’ın 11 Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkesinde 1900’den fazla mağazası bulunuyor ve 19 bini aşkın kişi istihdam ediliyor.

Protesto ve boykotlar, şirketlerin bilançolarına yansımıştı

reklam

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik başlattığı hücumlara dayanak niteliğinde açıklamalar yapan ve yardımlar gönderen milletlerarası firmalar, dünya çapında boykot edilmeye ve protestolara uğramaya başlamıştı.

ABD’li kahve zinciri Starbucks da McDonald’s, Pizza Hut, KFC, Domino’s, Unilever ve Nestle üzere şirketlerle protesto ve boykot kampanyalarıyla karşı karşıya kalan Batılı markalar ortasında yer almıştı.

Starbucks’ın emekçi sendikasının X toplumsal medya platformunda, “Filistin ile Dayanışma!” paylaşımında bulunmasının akabinde sendikayı dava etme kararı tartışmalara neden olmuştu.

Orta Doğu’daki çatışmalar boykotların amacındaki şirketlerin bilançolarına yansımaya başlarken, Starbucks’ın geliri geçen yılın son 3 ayında artmasına karşın piyasa beklentilerinin altında kalmıştı.

Starbucks yöneticileri, şirketin bilançosunun açıklanmasının akabinde düzenledikleri toplantıda, Gazze’deki savaşın bölgedeki mağazalarında müşteri trafiği ve satışlar üzerinde değerli tesirinin olduğunu belirtmişti.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/starbucks-in-isletmecisi-alshaya-group-tan-isten-cikarma-plani-2348789

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!