reklam

Tesla’nın Almanya’daki fabrikasında ‘yangın’ nedeniyle üretime orta

Alman Haber Ajansı DPA’nın haberine nazaran, Gosen-Neu Zittau’da yanan bir elektrik direği Tesla’nın fabrikasının da bulunduğu bölgede elektrik kesintisine neden oldu.

Yangının kasıtlı olarak çıkarıldığı ve polisin kundaklamayla ilgili soruşturma başlattığı belirtildi.

Tesla, mevzuya ait rastgele bir açıklama yapmazken, Alman basınına nazaran sabah vardiyasındaki çalışanlar tekrar meskenlerine gönderildi.

Brandenburg İçişleri Bakanı Michael Stübgen, ilk bulguların doğrulanması durumunda bunun elektrik altyapısına yönelik alçakça taarruz olacağını belirterek, “Bunun sonuçları olacak. Burada binlerce insan temel hizmetlerden yoksun bırakıldı ve tehlikeye atıldı.” tabirini kullandı.

reklam

Brandenburg Eyaleti Başbakanı Dietmar Woidke de Federal Başsavcının soruşturma başlatacağını belirterek, “Kritik altyapılarımıza yapılan taarruzlar bir çeşit terörizmdir.” değerlendirmesinde bulundu.

Elektrik direğinin yanması sebebiyle binlerce hanenin elektrik kesintisinden etkilendiği tabir edilerek, kelam konusu bölgelere yine elektrik sağlandığı kaydedildi.

Öte yandan basındaki haberlere nazaran, elektrik direğinin kundaklanmasını çok solcu “Volkan Grubu” (Vulkangruppe) üstlendi. Kümenin yayımladığı bildiride, “Bugün Tesla’yı sabote ettik.” sözünün kullanıldığı aktarıldı.

Polis, “Tesla fabrikasının yok edilmesi” istenen kelam konusu bildirinin gerçek olup olmadığını araştırıyor.

Geçen hafta “Tesla’yı Durdurun” teşebbüsüyle yaklaşık 80 aktivist, Tesla fabrikasının yakınındaki ormanlık alanını yok edecek genişleme planını protesto etmişti.

Fabrikanın yanındaki ormanlık alanın Tesla tarafından işgal edildiğini savunan aktivistler, Grünheide bölgesi sakinlerinin Tesla’nın fabrika genişletme planına karşı çıkmasını destekleyerek, bölgede içme suyu alanlarının korunmasını istemişti.

Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla, kelam konusu 300 hektarlık alana sahip mevcut fabrikanın yanına tedarik güvenliğini artırmak için depolama tesisleri ile çalışanların çocukları için anaokulu inşa etmeyi planlıyor.

Tesla’nın kelam konusu planının yaklaşık 100 hektarlık alandaki ağaçların kesilmesine yol açacağı sav ediliyor.

Tesisin muhtaçlık duyduğu ağır su talebi, son 5 yılda kuraklığın vurduğu bölgede yaşayanlar için zahmetli bir durum oluştururken, kelam konusu genişleme planının “su muhafaza bölgesi”ni de olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.

Grünheide’de geçen hafta bölge sakinleri ortasında yapılan oylamada, fabrikanın genişletilmesine karşı oy kullanılmıştı.

İlk fabrika alanı için 92 hektarlık alanda ağaç kesiti yapılmış, bu durum çevrecilerin ve Alman kamuoyunun yansısına neden olmuştu.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/tesla-nin-almanya-daki-fabrikasinda-yangin-nedeniyle-uretime-ara-2348777

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!