reklam

Tesla, Almanya’da üretimi durdurdu

featured

Tesla’dan yapılan açıklamada, Kızıldeniz’deki silahlı çatışmaların ve buna bağlı olarak Ümit Burnu üzerinden Avrupa ve Asya ortasındaki nakliye rotalarındaki kaymaların tedarik zincirine yansıdığı, bunun da gecikmeler nedeniyle Almanya’daki üretimi etkilediği belirtildi.

Uzayan nakliye müddetlerinin tedarik zincirlerinde boşluk oluşturduğuna işaret edilen açıklamada, “Eksik bileşenler nedeniyle Berlin-Brandenburg’daki Gigafactory’de araç üretimini 29 Ocak-11 Şubat tarihlerinde birkaç bölge dışında askıya almak zorunda kalıyoruz. Üretim 12 Şubat’tan itibaren tam olarak devam edecek” tabiri kullanıldı.

Kızıldeniz’deki akınlar rotayı Süveyş Kanalı’na çevirdi

Yemen’deki Husiler, 7 Ekim 2023’te Hamas’ın İsrail’e yönelik ataklar düzenlemesinden sonra Hamas’a takviye verdiğini duyurmuş, Kızıldeniz’deki ticari gemilere insansız hava araçları ve füzelerle çok sayıda taarruzda bulunmuştu. Bunun sonucunda ticari gemiler rotalarını değiştirip Kızıldeniz yerine taşımanın daha uzun sürdüğü Süveyş Kanalı’nı kullanmaya başlamıştı.

reklam

ABD ve İngiltere, Yemen’de Husilere ilişkin amaçları vururken, Amerikan ve İngiliz savaş uçakları, gece saatlerinde Yemen’in Sana, Hudeyde ve Taiz kentlerindeki birtakım noktalara hava saldırısı yapmıştı.

ABD Lideri Joe Biden, yaptığı yazılı açıklamada, Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda’nın da hücuma dayanak verdiğini bildirmişti.

ABD medyasındaki haberlerde, ABD ve İngiltere ordu kuvvetlerinin en az 12 Husi maksadını vurduğu, hücumların savaş uçakları ve Tomahawk füzeleriyle yapıldığı belirtilmişti.

Tedarik zinciri telaşları artıyor

Husilerin İsrail’in Gazze’ye hücumlarına karşılık ticari gemilere yönelik aksiyonlarının akabinde çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı almıştı.

Husi taarruzları, Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayarak Avrupa ile Asya ortasında en kısa rotayı sunan ve global ticaretin yaklaşık yüzde 12’sinin yapıldığı Süveyş Kanalı’ndan geçişleri de tehlikeye atıyor.

Kızıldeniz’de ticari gemilerin uğradığı ataklar ve şirketlerin peş peşe aldığı kararlar, global iktisatta yeni bir “tedarik zinciri krizinin” başlayacağına ait kaygıları artırıyor.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/tesla-almanya-da-uretimi-durdurdu-2345539

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!