reklam

Swisscom Vodafone Italia’yı 8,7 milyar dolara satın alacak

Swisscom’dan kıymetli bir satınalma adımı geldi. Şirket, Vodafone Italia’yı 8 milyar euroya alarak italyan iştariki ile birleştireceğini duyurdu.

Anlaşma sonucunda, İtalyan telekomünikasyon şirketi TIM’den sonra İtalya’nın en büyük ikinci sabit sınırlı geniş bant operatörü kurulacak.

Swisscom, ödemenin borçla finanse edileceğini ve nakit olarak yapılacağını açıkladı.

Swisscom, muahedenin 2025 yılının birinci çeyreğinde tamamlanmasının beklendiğini ve hissedarların oyuna gerek duyulmayacağını belirtti.

reklam

Hakim hissedarı İsviçre hükümetinin olduğu Swisscom, 2007’den bu yana Fastweb aracılığıyla İtalya’da faaliyet gösteriyor. Fastweb’in gelirleri ve müşterileri son 10 yılda yüzde 50 arttı.

Vodafone 5 yıla kadar hizmet verecek

Vodafone ve Swisscom mutabakatının bir modülü olarak Vodafone’un Swisscom’a 5 yıla kadar makul hizmetleri sağlamaya devam edeceği belirtildi.

Vodafone Group İcra Kurulu Lideri Margherita Della Valle, şirketin İtalya ve İspanya’daki operasyonlarının satışından 12 milyar euro nakit gelir elde edileceğini belirterek, “Hisse geri alımları yoluyla hissedarlarımıza 4 milyar euro iade etmeyi planlıyoruz” sözünü kullandı.

Vodafone, geçen yıl kasımda da İspanya’daki operasyonunu 4,1 milyar eurosu nakit, yaklaşık 900 milyon eurosu itfa edilebilir imtiyazlı pay senedi olmak üzere 5 milyar euro karşılığında Zegona Communications şirketine satmak üzere muahedeye vardığını açıklamıştı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/swisscom-vodafone-italia-yi-8-7-milyar-dolara-satin-alacak-2349458

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!