reklam

TMSF bir şirketin varlıklarını daha satışa çıkardı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), geçen sene büyük kısmı kredi/ipotek alacağına mahsuben olmak üzere Müflis Asya İştirak Bankası’na ihale edilen Markantalya AVM satışından sonra, bu sefer Kadıahmetoğulları Asfalt AŞ’ye ilişkin ofis katlarında yer alan 3 gayrimenkul ve 4 araç ile bir kısım demirbaşı satışa çıkardı.

Markantalya AVM’de hâlihazırda teknik alan olarak kullanılan 1430 metrekarelik bir ofisten öteki 280 metrekarelik iki ofis daha bulunuyor. TMSF, bu ofislerle birlikte 2 Mercedes ve 2 Citroen marka toplam 4 adet araba ile 84 modül demirbaş için toplam 72 milyon 500 bin TL muhammen bedelle 20 Mart 2024 tarihinde satış ihalesi düzenleyecek.

MARKANTALYA AVM VE ISPARTA MEYDAN AVM FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYOR

TMSF’nin geçen yılki ihalesine yalnızca Müflis Asya İştirak Bankası AŞ tarafından teklif verilmiş ve Markantalya AVM ile Isparta Meydan AVM’deki 209 adet bağımsız kısım toplam 3 milyar 950 milyon liraya, tıpkı vakitte en büyük alacaklısı olan Müflis Asya İştirak Bankası’na satılmıştı.

reklam

Müflis Asya İştirak Bankası, inşaat evrelerinde kullandırdığı yüklü döviz cinsi kredilerle Kadıahmetoğulları kümesinin toplam 6 milyar 100 milyon liralık borcunun içerisindeki 4 milyar 600 milyon liralık hisse ile en büyük alacaklısı durumunda bulunuyordu.

Müflis Asya İştirak Bankası, iki AVM’nin mülkiyetini devralarak takipteki en büyük alacağından çok önemli bir tahsilat yapmıştı.

MARKANTALYA AVM BATIKLIKTAN KURTARILDI

Şirket hissedarlarının bir kısmının firari durumda olduğu Markantalya AVM’nin idaresi 2016 yılında TMSF kayyımlığına devredildiğinde şirketin borçları sebebiyle AVM’nin elektrikleri bile kesilme durumunda bulunuyordu.

Borçları sebebiyle varlığını sürdürmesine imkan olmayan Markantalya AVM’nin, TMSF’nin “ticari iktisadi bütünlük” kararı ve alacaklı bankalarla yapılan protokollerle hayatta kalması sağlandı. Toplam 56 bin metrekare alanda 29 bağımsız kısımdan oluşan Markantalya AVM, 2018 yılında 1 milyar 278 milyon 900 bin TL muhammen bedelle çıkılan ihalede satılamamıştı. Pandemi sürecinin olumsuz tesirleri ve kira düzenlemeleri sebebiyle oluşan gelir kaybının akabinde yapılan çalışmalarla, doluluk oranı ve ziyaretçi sayısı tekrar hedeflenen düzeyleri yakaladı.

ISPARTA’NIN 22 YILLIK SORUNU TMSF VE ISPARTA BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİYLE ÇÖZÜLDÜ

İnşası 22 yıl boyunca yılan kıssasına dönen, kent merkezinde atıl vaziyette duran ve yarım kalmış inşaat alanının yıkılması bile düşünülen Isparta Meydan AVM, TMSF ve Isparta Belediyesi’nin gayretiyle iktisada kazandırıldı. Belediyeye ilişkin hal yerine, Kadıahmetoğulları şirketi tarafından başlatılan kültür ve ticaret merkezi inşaatı tamamlanamamış metruk ve atıl vaziyette kalmıştı.

TMSF kayyım olarak atandıktan sonra belediye ile iş birliği halinde yürüttüğü çalışmalarla hukuksal ve mali meseleler çözüldü. Öncelikle belediye ve öbür alacaklılarla protokoller yapılarak inşaat çalışmalarının önündeki mahzurlar kaldırıldı. Bulunan yeni kredilerle 114 bin metrekare kapalı alana ve 491 bağımsız kısma sahip AVM’nin inşaatı tamamlanarak 2022 yılında açılışı yapıldı.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/tmsf-bir-sirketin-varliklarini-daha-satisa-cikardi/307574

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!