reklam

Seyahatsever üçüzler “dünyayı” geziyor

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu İdaresi Kısmı mezunu Gürkan, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat Fakültesinde eğitimini tamamlayan Serkan ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ruhsal Danışmanlık ve Rehberlik Kısmı son sınıf öğrencisi Furkan Özalp, 2018 yılında arkadaşlarıyla tatil yapmak için İzmir’e gitti.

Beraber tatil yapmanın ve seyahat etmenin farklı bir his olduğunu keşfeden üçüzler, Türkiye’yi ve dünyayı gezmeye karar verdi.

OTOSTOPLA GEZİYORLAR

Seyahatlerine otostop çekerek Ege kasabalarıyla başlayan üçüzler, çadır kurarak konaklama gereksinimlerini karşıladı.

reklam

Daha sonra yurt içi konaklamalarında Gençlik ve Spor Bakanlığının yurtlarda fiyatsız konaklama imkanı sunduğu “Seyahatsever” projesinden faydalanan gençler, bu sayede Türkiye’nin birçok vilayetini gezdi.

Ucuz bilet buldukları uçakla ve farklı ulaşım yollarıyla birtakım ülkelere de giden üç kardeş, gezip gördükleri yerleri toplumsal medya hesaplarından paylaşıyor. Yılın büyük kısmı konuttan uzak olmaları nedeniyle aileleriyle kısıtlı vakit geçiren üçüzler, imkanları dahilinde seyahatlerini sürdürmek istiyor.

Furkan Özalp, kardeşleri ve arkadaş kümesiyle başlayan seyahatlerinin farklı bir boyuta ulaştığını söyledi.

Sosyal medyada gördükleri gezginlerden etkilendiklerini lisana getiren Özalp, salgın nedeniyle bir mühlet orta verdikleri seyahatlerini 6 yıldır sürdürdüklerini belirtti.

Özalp, Gençlik ve Spor Bakanlığının “Seyahatsever” projesiyle gitmek istedikleri vilayet sayısının arttığını aktararak, Türkiye’de 40’dan fazla kenti gezdiklerini anlattı.

Konaklama muhtaçlığının karşılanması noktasında projenin büyük bir avantaj olduğunu belirten Özalp, “Konaklamayı hallettikten sonra gerisi bir biçimde halloluyor. Gürkan kardeşim bir yerlerde çalışarak geziyor, ben KYK kredimi biriktirerek yapıyorum bu işi.” dedi.

Özalp, kardeşlerine nazaran yurt dışı tecrübesinin daha az olduğuna değinerek, şöyle devam etti:

“Gürcistan ve Fas’a gittim. Serkan; İran, Mısır ve Sri Lanka’ya gitti. Gürkan’ın gittiği ülke 13 oldu. Gürcistan, Azerbaycan, İran, Mısır, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Sri Lanka ve Balkan ülkelerini gezdi. Gürkan cümbüş yüklü seyahat ediyor. Şu anda Sri Lanka’da sörf öğrenmeye çalışıyorlar. Gürkan’ın emeli; daha çok yeni deneyimler ve tecrübeler elde etmek. Benimki biraz daha tarihi yerleri gezip görmek, beşerlerle konuşup hayat öykülerini dinlemek. Serkan’ın maksadı da iş hayatına atılmadan evvel bir daha fırsatı olmaz fikriyle bir yerleri gezip görmek.”

ROTADA 30-40 ÜLKE DAHA VAR

Gürkan Özalp ise gezmekten keyif aldığını belirterek, Ege kıyılarında kamp yaparak başlayan serüvenlerinin, Bakanlığın projesiyle Türkiye tipi, daha sonra ise dünya çeşidi olarak devam ettiğini lisana getirdi.

Vakti ve imkanı varken gidebildiği yerlere giderek farklı yerler görmek istediğini anlatan Özalp, “Çoğu gezgin bütün ülkeleri gezmek ister lakin benim o denli bir maksadım yok. Görmek istediğim 30-40 ülke var. Onları görsem, ondan sonra Güneydoğu Asya’da rastgele bir ülkeye yerleşsem bana kâfi.” dedi.

Serkan Özalp ise 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen sarsıntıların akabinde istekli olarak gittiği bölgede 8 gün kaldığını aktararak, gördüklerinden etkilenerek önceliklerinin değiştiğini anlattı.

Maddi kazanımlar yerine vakti âlâ değerlendirmeye tartı verdiğini belirten Özalp, hayatına bu doğrultuda istikamet verdiğini, seyahat etmenin de bunun bir kesimi olduğunu söz etti.

AİLEDEN DESTEK

Üçüzlerin annesi Ayşe Özalp, çocuklarının kendi başlarına seyahat etmelerine evvel karşı çıktıklarını, daha sonra desteklediklerini söyledi.

Çocuklarının istediği yere özgürce seyahat ettiğini belirten Özalp, “Özlem var. Sonraki gün hatta gittikleri gün bile oluyor. Fakat birtakım şeyler artık alışkanlık haline geliyor. Alıştık uzakta olmalarına. Gidiyorlar 15 gün-1 ay, sonra tekrar geliyorlar. Sağlıklı olduklarını bilelim, nerede oldukları kıymetli değil.” diye konuştu.

Özalp, en değerli isteklerinin çocuklarının çalışıp evlenmesi olduğuna değinerek, “Biz okulları bittikten sonra işe girmelerini isteriz ancak onlar gezmeyi tercih etti. Yaptıkları şey de küçümsenecek şey değil. Çok büyük bir iş başarıyorlar. Biz anne ve babaları olarak tahminen 8 ile gidemedik, çocuklarım 80 yere gitti. Yıl içinde tahminen 15 gün görüyoruz, 350 gün yoklar.” tabirini kullandı.

Baba Rahmi Özalp ise çocuklarının gezmeye erken başladığını lisana getirerek, “Bizimle birlikte gezerken bir baktık ki kendileri gezmeye başladı.” dedi.

Çocuklarını özlediklerine lakin onların farklı yerler, beşerler, kültürler görmelerinin kendileri için avantaj olduğuna işaret eden Özalp, “Çadır ve otostopla başladılar, sonra KYK yurtları, projelerle bir anda yurt dışına çıkmaya başladılar.” kelamlarına yer verdi.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/seyahatsever-ucuzler-dunyayi-geziyor/307318

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!