reklam

Şimşek: Döviz piyasasındaki oynaklık süreksiz olarak görülmeli

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kurda son periyotta görülen oynaklığın süreksiz olarak kıymetlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Şimşek X hesabından yaptığı açıklamada Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu yükseltme kararını “Fitch’in Türkiye’nin uzun vadeli Döviz borç notunu B’den B+’ya, görünümü ise nötrden olumluya yükseltmesi, Türkiye’nin sağlam iktisat siyasetlerinin gücünü yansıtıyor. Sağlam siyasetler sürdürmeye ve yapısal ıslahatları uygulamaya kararlıyız.” biçiminde yorumladı.

Şimşek fiyat istikrarının sağlanmasının en kıymetli öncelik olmaya devam edeceğini ve fiyat istikrarının sağlanmasının vakit alacağını vurguladı.

Bakan Şimşek ayrıca yerel seçimlerin akabinde Türkiye’nin verimliliği ve rekabet gücünü artıracak ıslahatları da içeren Orta Vadeli Program’ı uygulamak için seçimsiz uzun bir periyoda sahip olacağını belirterek “Döviz piyasasında son devirde yaşanan dalgalanma süreksiz olarak değerlendirilmelidir. TCMB elindeki tüm araçları kullanarak enflasyon beklentilerini çıpalamaya kararlıdır. TCMB’nin enflasyonu düşürmesine yardımcı olmak için maliye siyasetini sıkılaştırmaya devam edeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

reklam

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/simsek-doviz-piyasasindaki-oynaklik-gecici-olarak-gorulmeli-2349141

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!