reklam

Petrol karlarını korudu

Brent ham petrolü, Pazartesi günü Ekim ayının sonundan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirmesinin akabinde varil başına 87 dolar civarında sabitlendi. ABD ham petrolü 83 doların altındaydı. Gunvor Group Ltd.’ye nazaran Rusya’nın günlük rafineri kapasitesinin yaklaşık 600 bin varil grev nedeniyle devre dışı kalırken, JP Morgan Chase and Co. bu sayısı yaklaşık 900 bin varil olarak belirledi.

Ham petrol, yılın büyük kısmında süreç gördüğü dar aralıktan kurtulduktan sonra üçüncü aylık yükselişe hakikat ilerliyor. OPEC+ arz kısıntıları fiyatların yükselmesine yardımcı oldu ve Irak bu hafta yaptığı açıklamada, üretimi azaltma konusundaki daha evvelki vaatlerinin tam olarak yerine getirilmemesini telafi etmek için önümüzdeki aylarda petrol ihracatını keseceğini söyledi.

Pazartesi günkü datalar, Çin’in fabrika üretiminin ve yatırımının yılın başında beklenenden daha güçlü bir biçimde arttığını ve ülkenin rekor ölçüde ham petrol rafine ettiğini gösterdi. Bu ortada ABD’de iktisadın hâlâ güçlü olması, Fed siyaset yapıcılarının faiz indirimine ne vakit başlayabilecekleri konusunda temkinli davranmalarına yol açtı.

Aracı kurum Phillip Nova Pte’den kıdemli piyasa analisti Priyanka Sachdeva, “Hem ABD’de hem de Çin’de ekonomik aktivitedeki artış ve yatırımcı iyimserliği, ham petrolün en büyük iki tüketicisinin sağlıklı talep umudunu artırdı. Yeniden de, Fed’in faiz oranlarını sabit tutmasının beklendiği yaklaşan Fed siyaset kararı, talep taraflı tasaları artırabilir” dedi.

reklam

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/petrol-kazanclarini-korudu-2349577

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!