reklam

Petrol 4 ayın en yüksek düzeyinde

Brent evvelki iki seansta yüzde 4,3 yükseldikten sonra varil başına 85 dolar civarına geriledi. ABD ham petrolü 81 dolara yakın. UEA, Perşembe günü yayınladığı aylık raporda, OPEC ve müttefiklerinin “petrol piyasalarını dengelemek” için kısıtlamalarını yılın geri kalanında sürdüreceğini varsaydığını belirtti.

Ocak ayından bu yana ABD stoklarındaki birinci düşüş ve Ukrayna’nın öteki bir Rus rafinerisine saldırmasının akabinde artan jeopolitik tansiyonların de dayanağıyla global gösterge bu hafta yaklaşık yüzde 4 artış kaydetti.

Petrol vadeli süreçleri bu yıl içinde süreç gördükleri dar aralığın dışına çıktı fakat hâlâ daha fazla kazanımı sınırlayabilecek aykırı rüzgarlar mevcut. Bunlar ortasında artan OPEC dışı arz, Çin’in talep telaşları ve faiz indirimi beklentilerini geri iten ısrarcı ABD enflasyonu yer alıyor.

Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari, UEA revizyonu ve ABD stok bilgilerinin fiyatları desteklediğini lakin Brent’in büyük olasılıkla 80 dolarlık düşük düzeylere gerileyeceğini söyledi. UEA’nın varsayımının fikir birliğine daha da yaklaştığını ve ABD’nin muhtemelen Rusya’ya yönelik insansız hava aracı taarruzları konusunda Ukrayna’ya müdahale edeceğini de kelamlarına ekledi.

reklam

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/petrol-4-ayin-en-yuksek-seviyesinde-2349403

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!