reklam

“Para siyaseti konut meselesini çözemez”

Kanada Merkez Bankası Lideri Tiff Macklem, para siyasetinin kira ve öbür konut maliyetlerini yükselten arz sıkıntısını çözemeyeceğini söyledi ve “Para siyaseti her şeyi yapamaz” dedi.

Bankanın siyaset faizini arka arda dördüncü toplantıda yüzde 5’te tutmasının akabinde yaptığı birinci konuşmada Macklem, şu anda enflasyonun maksadın üzerinde seyretmesine en büyük katkıyı yapan barınma enflasyonunun kısmen faiz artışlarının mortgage faiz maliyetleri üzerindeki tesirini yansıttığını söyledi. Fakat bu birebir vakitte ülkedeki kronik arz düşüncesinden kaynaklanan kira ve başka konut maliyetlerindeki artışlardan da kaynaklanıyor.

“Bu, para siyasetinin çözebileceği bir şey değil” diye konuşan Macklem, “Para siyaseti her şeyi yapamaz. Para siyasetinin sağlayabileceğinden daha fazlasını bekleyerek ona çok bir yük bindirmekten kaçınmamız gerekiyor. Para siyasetinin gerçek odağı yapabileceği kadarıdır. Bu esasen büyük, sıkıntı ve kıymetli bir iş” sözlerini kullandı.

Kanada’da konut arzının imar kısıtlamaları, onay süreçlerindeki gecikme ve belirsizlikler, vasıflı emekçi sorunu nedeniyle uzun yıllardır talebin gerisinde kaldığını belirten Macklem, “Para siyaseti bilhassa kısa vadede talebi etkileyebilir. Lakin tedarik tarafında uzun müddettir devam eden yapısal meseleleri çözemez” dedi.

reklam

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/para-politikasi-konut-sorununu-cozemez-2347125

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!