reklam

Otoda senet bölümü… Bankalar sınırlandırınca bu yola başvurdular

Merkez Bankası’nın enflasyonla çaba çerçevesinde bankacılık bölümünün kredilerine getirdiği sınırlamalar ve yükselen faizler piyasada senet zamanını yine başlattı.

Sabah’tan Betül Alakent’in haberine nazaran, taşıt kredisinde faizler geçtiğimiz bir haftada yüzde 7.89 artarak 47.93’e çıktı. Bu kadar yüksek faize karşın bir de bankalar kredi vermeyince bilhassa ikinci el ve ticari araçlarda senetle satış arttı.

Sektör temsilcileri, kredi musluklarının kısılmasıyla birlikte bilhassa ticaret yapan şahısların bu alternatiflere yöneldiğini belirterek, “Kredi bulamayan lakin işi için araç almak zorunda olanlar senete yöneldi. Meskenini ya da işini ipotek gösteren dahi var” diyor.

FAİZ BANKAYI AŞTI

reklam

Senetle satışlar online sitelerin satışlarına da yansıdı. Hatta İSTOÇ’ta yer alan Galericiler Sitesi’ndeki birtakım dükkânların camlarına dahi senetle satış yapıldığına dair ilanlar asılmaya başlandı. İlan başlıklarında “Senetleçekle” satış yapılır ibareleri dikkat çekerken, bankaların da üzerinde uygulanan faiz oranlarının yüksekliği dikkatlerden kaçmadı.

% 100’E ÇIKARAN VAR

Ortalama 24 ay vadeli senetlerde çoklukla aracın yüzde 50’si peşinat olarak isteniyor. Kalan yüzde 50’lik ödeme için de kimi galeri yüzde 50, kimi galeri ise yüzde 60 faiz oranı işletiyor. Şayet peşinat araç fiyatının yüzde 20’lerindeyse senetle ödenecek fiyatta yüzde 100’e kadar faiz uygulayan dahi oluyor.

1.250 KKB PUANI İSTİYORLAR

Bazı galeriler de senetle satış yapacağı bireyden KKB puanı talep ediyor. Örneğin 2014 model 928 bin TL’lik bir aracın ilanında, şöyle deniliyor: “Erken ödeme ve kapamada geriye kalan ayların tam vade farkı silinir.

Borç bitmeden aracı geri bize satabilir ya da takas yolu ile model yükseltip, düşürebilirsiniz. Vadeli satışlarda yüzde 20 peşinatla 1.250 üstü KKB puanı olanlara özel 24 ay senetle satış yapılmaktadır. Puanı düşük olanlarda yüzde 30 peşinatla, kalanı 24 aya kadar senetli taksitli olabilmektedir.”

Senetle satış yapan bir galericiyi aradık. Dükkân sahibi, “Senetle satış daima vardı lakin daha çok bankadan kredi çekemeyenler bu yola müracaat yapıyordu. Son devirde ise bankalar tabir yerindeyse ne kızı veriyor ne dünürü küstürüyor.

1 milyon TL’lik otomobile en fazla 300 bin TL kredi veriyor. Fakat kişinin işi için otomobile da gereksinimi ar. Hal bu türlü olunca senetle almaya yöneliyor” dedi. En fazla 12 ay taksit yapabildiklerini anlatan galerici, “Bazı galeriler 24 ay taksit yapıyor. Biz de evvelden yapıyorduk fakat artık bütçemiz buna müsaade etmiyor” diye konuştu.

FAİZ ORANI PEŞİNATA NAZARAN DEĞİŞİYOR

İSTOÇ’ta faaliyet gösteren bir öbür galerici de kredilerde yaşanan daralma nedeniyle ikinci el araç satışlarının da gerilediğini belirterek, şunları anlattı: “Üç aydır araç fiyatları geriledi lakin satışlarımız yüzde 50’den fazla düştü.

Senetle satışlar biraz piyasayı hareketlendirdi. 24 ay taksit yapıyoruz. Birtakım galerilerde çek de var lakin kabul etmiyoruz. Faiz oranı peşinata nazaran değişiyor. Şayet aracın yüzde 70’i peşin kalan yüzde 30’una senet istiyorsa zati faiz oranında da yardımcı oluyoruz lakin banka faizlerinin altına inemeyiz.”

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/otoda-senet-devri-bankalar-sinirlandirinca-bu-yola-basvurdular/307101

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!