reklam

Türkiye 21 yılda 262 milyar dolar yatırım aldı

Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) düzenlediği 43. Olağan Genel Kurulu Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, 6 binden daha az milletlerarası sermaye şirketi varken artık 80 binin üzerinde milletlerarası sermaye şirketi olduğunu söyledi.

Türkiye’nin 2003’ten bu yana 262 milyar dolar yatırım çeken bir ülke olduğunu belirten Burak Dağlıoğlu, şunları kaydetti:

“Sanayi Bakanlığımız ve Ticaret Bakanlığımızın datalarıyla, biraz geçmişe yönelik bilgiler üzerinde bir çalışmamız var. Yakın vakitte onu da kamuya açık platformlarda paylaşmaya başladık. 2006-2021 ortasındaki periyodu inceledik. Bilhassa 2021 datalarından gidelim. Memleketler arası sermayeli şirketler Türkiye’deki istihdamın, özel bölüm istihdamının yüzde 8,4’ünü oluşturuyor. Bu bence çok değerli bir oran. Yeniden baktığımız vakit Türkiye’deki ihracatın 2021 verisi prestijiyle yüzde 30’unu memleketler arası sermaye şirketlerimiz sağlıyor.

Uluslararası sermayeli şirketler Türkiye’deki özel dal AR-GE harcamalarının da yüzde 30’unu gerçekleştiriyor. İhracatın yüzde 60’ı ise yüksek ve orta yüksek eserlerden oluşuyor. Bu bağlamda aslında YASED üyelerinin Türkiye’deki o yatırım ortamını müspet istikamette, katma bedeli arttırır biçimde güzelleştirdiğini, milletlerarası tedarik zincirlerine Türk şirketleri de çekerek o katma bedel zincirini daha üst halkalara ilerlemelerini sağladıklarını görüyoruz.”

reklam

700 kadar milletlerarası şirketin Türkiye’de AR-GE faaliyeti olduğunu belirten Dağlıoğlu, milletlerarası şirketlerin tasarım merkezlerini, eser ticarileştirme faaliyetlerini, üretimin öncesindeki ve sonrasındaki bütün basamakları Türkiye’de yerelleştirmek istediklerini belirtti.

“Türkiye’de şu an yüzde 55 oranında yenilenebilir güç kullanılıyor”

Dünya Bankası Türkiye Ülke Yöneticisi Humberto Lopez de güç üretiminin çok kritik bir kesim olduğunu belirterek, elektriğin üretimi ve karbonun azaltılmasının da çok kıymet arz ettiğini, bu bahiste Türkiye örneğinde çok hoş haberlerin olduğunu söyledi.

Lopez, gelecek mali yıl içerisinde 750 milyon dolarlık bir bütçeyi güç iletimi için tahsis ettiklerini tabir ederek, buradaki değerli darboğazlardan birinin de güç dönüşümünde iletim kısmı olduğuna işaret etti. Lopez, özel bölümü güneş ve rüzgar santrali yatırımı yapmaya cezbetmenin ehemmiyetini de vurguladı.

Türkiye’de şu an yüzde 55 seviyesinde yenilenebilir güç kullanıldığını aktaran Humberto Lopez, “Bu çok hoş bir şey. Yalnızca gelişmekte olan ülkeler ortasında değil, tüm dünyada aslında çok düzgün bir tablo var. Tıpkı vakitte üretim tarafında da biraz uğraş göstermek gerekiyor. Zira özel kesimin burada bir efor göstermesi gerekiyor. Bu yeni duruma adapte olmanız gerekiyor. Üretiminizi de buna adapte etmeniz gerekiyor. Aksi halde rekabetçi olamazsınız ve bu uyarlamanın olması için de rekabetçi olmak gerekiyor.” diye konuştu.

Lopez, Türkiye hakkında optimist olduğunu söz ederek, “Türkiye üzere bir ülkede güzel olmak için çok sebebiniz var. Arap dünyasına yakın olmak istiyorsanız buraya gelebilirsiniz. Avrupa’ya yakın olmak istiyorsanız buraya gelebilirsiniz. Türkiye’nin insan sermayesi açısından da şahane bir potansiyeli var” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin inanılmaz bir özel bölümü olduğunu belirten Lopez, şöyle devam etti:

“Sizden de daha fazla şeyler öğreneceğimi düşünüyorum. Ülkede, geçen yıl belirsizlik durumlarının o tam da ortasındayken yüzde 4,5 bir büyüme sağlandı ve bunun büyük bir kısmı da özel dal kaynaklı büyümeydi. Hasebiyle biz daha fazla özel bölüm yatırımı olsun istiyoruz. Daha fazla direkt yabancı sermaye gelsin istiyoruz. Daha uygun bir türel ve mevzuat çerçevesinin olabilmesi lazım. Bunu kolaylaştırıcı adımların atılması kıymetli olacaktır. Buradaki ortamın belirsizlik üzerine değil, bellilik üzerine kurulması halinde Türkiye şahane bir destinasyon olacaktır.”

“OVP maksatlarının gerçekleşmesine takviye vermeye çok değer veriyoruz”

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Engin Aksoy ise milletlerarası yatırımcıların Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına iktisadın tüm bölümlerindeki yatırımlarıyla katkı verdiğini, üretim, ihracat ve istihdama takviye sağladığını lisana getirdi.

Aksoy, “Ülkemizin bölgesel bir üretim ve hizmet merkezi olması amacı çerçevesinde, üyelerimizin üçte biri etraf ülkelere Türkiye’den hizmet veriyor, her geçen gün daha fazla üyemiz de Türkiye’nin ‘hub olma’ işlevini güçlendirecek hizmetleri gündemlerine almayı planlıyor.” tabirlerini kullandı.

Makroekonomik istikrarın sağlanmasına yönelik olarak, Orta Vadeli Program (OVP) çerçevesinde belirlenmiş olan gayelerin gerçekleşmesine dayanak vermeye ehemmiyet verdiklerini belirten Aksoy, “Enflasyonla çabanın, rasyonel siyasetler çerçevesinde, öngörülen yol haritası ile sürdürülmesi, fiyatlama sistemlerinde ortaya çıkan belirsizliklerin planlandığı halde giderilmesi ülkemize duyulan inancın tekrar inşasında da büyük kıymet taşıyor” dedi.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/turkiye-21-yilda-262-milyar-dolar-yatirim-aldi-2348792

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!