reklam

OECD’den global iktisat ve Türkiye için büyüme kestirimi

featured

OECD, “Büyüme için Temelleri Güçlendirmek” temasıyla hazırladığı Ekonomik Görünüm Orta Periyot Raporu’nu açıkladı.

Buna nazaran, global ekonomik büyüme 2023’te direnç gösterdi ve enflasyon beklenenden daha süratli geriledi.

Küresel iktisat, geçen yıl yüzde 3,1 büyüdü. Büyüme, dördüncü çeyrek de dahil olmak üzere yıl boyunca bilhassa ABD’de güçlü kalırken, öteki birçok gelişmiş ülkede güç krizinin de tesirlerini yansıtan halde daha zayıf oldu.

Ekonomik büyüme geçen yıl G20 ülkelerinde yüzde 3,3, ABD’de yüzde 2,5 olarak gerçekleşti.

reklam

Euro Bölgesi’nde büyüme yüzde 0,5 olurken Avrupa’nın en büyük iktisadı Almanya’da yüzde 0,1 daralma görüldü. Ekonomik büyüme İngiltere’de 2023’te yüzde 0,3, Fransa’da yüzde 0,9, Çin’de yüzde 5,2, Hindistan’da yüzde 6,7 ve Türkiye’de yüzde 4,1 oldu.

Brezilya iktisadı yüzde 3,1, Japonya iktisadı yüzde 1,9 ve Rusya iktisadı yüzde 3,1 büyüme gösterdi, Suudi Arabistan iktisadı geçen yıl yüzde 0,9 daraldı.

Ilımlı büyüme sürecek

Küresel iktisattaki büyümenin bu yıl ise yüzde 2,9 olacağı, 2025’te finansal şartların da güzelleşmesiyle yüzde 3’e yükseleceği öngörülüyor.

Söz konusu büyüme öngörüleri OECD’nin geçen kasımda yayımladığı Ekonomik Görünüm raporuyla karşılaştırıldığında, bu yıl için global ekonomik büyüme varsayımının yüzde 2,7’den yüzde 2,9’a yükseltildiği manasına geliyor. OECD’nin 2025’e yönelik global ekonomik büyüme beklentisi değişmedi.

ABD’de ekonomik büyümenin, hane halkı harcamaları ve güçlü işgücü piyasası şartları tarafından desteklenmeye devam edeceği fakat bu yıl yüzde 2,1’e ve 2025’te yüzde 1,7’ye düşeceği varsayım ediliyor.

Euro Bölgesi’nde ekonomik büyüme kestirimi bu yıl için 0,3 aşağı taraflı revize edilip 2025 için değiştirilmezken, sırasıyla yüzde 0,6 ve yüzde 1,3 seviyesinde öngörüldü.

Çin iktisadının düşük talep, yüksek borç ve zayıf emlak piyasasının tesiriyle bu yıl yüzde 4,7 ve 2025’te yüzde 4,2’ye gerilemesi bekleniyor.

Türkiye iktisadında ise büyümenin bu yıl yüzde 2,9 olması beklenirken, 2025’te yüzde 3,1 olacağı öngörülüyor. OECD, kasımdaki iddialarına nazaran, Türkiye iktisadında bu yıl için büyüme öngörüsünü değiştirmedi, 2025 için yüzde 0,1 düşürerek yüzde 3,1’e revize etti.

“Enflasyonist sürecin 2025’te biteceğinden emin olmak için erken”

Enerji ve besin fiyatlarındaki gerileme ve sıkı para siyasetine bağlı olarak enflasyon, geçen yıl birçok ülkede düşüş gösterdi.

Öte yandan rapora nazaran, çekirdek enflasyonun birçok ülkede hala amacın üzerinde seyretmesi ve işgücü maliyetlerindeki artışın orta vadeli enflasyon maksatlarıyla uyumlu olan düzeyden yüksek olması nedeniyle, 2021’de başlayan enflasyonist sürecin 2025’te sona ereceğinden emin olmak için şimdi erken.

Orta Doğu başta olmak üzere jeopolitik tansiyonların enflasyonda üst istikametli baskı oluşturma riski bulunurken, bölgede çatışmanın genişlemesi yahut tırmanması deniz nakliyatını beklenenden daha kapsamlı biçimde kesintiye uğratabilir ve arz darboğazları ağırlaşabilir.

Orta Doğu’dan Asya, Avrupa ve Amerika’ya petrol ve gaz tedarikinde kilit rotalardaki trafiğin kesintiye uğraması halinde güç fiyatlarında artış görülebilir.

Bu durum, global ekonomik büyümeye ziyan vererek direkt enflasyon baskılarını artırabilir.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/oecd-den-kuresel-ekonomi-ve-turkiye-icin-buyume-tahmini-2347016

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!