reklam

MTV ve yapılandırma taksit ödemelerinde son gün 31 Ocak

featured

MTV, taşıtların kayıt ve tescilinin yapıldığı yerin vergi dairesince her yıl ocakta yıllık olarak tahakkuk ettiriliyor. Uygulanan MTV, Ocak ve Temmuz’da olmak üzere eşit 2 taksitte ödeniyor.

Bu kapsamda 1 Ocak’ta başlayan MTV’nin birinci taksit ödeme periyodu 4 gün sonra sona erecek.

Söz konusu vergi, Dijital Vergi Dairesinden (dijital.gib.gov.tr) yahut taşınabilir uygulamasından (Google Play, App Store, Huawei AppGallery) 02.00-23.45 saatlerinde mutabakatlı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale formülü, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ilişkin kartlar ile vergi tahsiline yetkili bankalar, vergi dairesi vezneleri aracılığıyla ve PTT şubelerinden ödenebiliyor.

Bu yıla ait MTV meblağları, tekrar değerleme oranı olan yüzde 58,46 baz alınarak hesaplandı. Buna nazaran, 2024’te en düşük MTV fiyatı 347 lira, en yüksek 133 bin 572 lira olacak. Kelam konusu fiyatların yarısına tekabül eden birinci taksit ödemeleri 31 Ocak’a kadar yapılacak.

reklam

MTV’nin vaktinde ödenmemesi durumunda araç sahipleri aylık yüzde 3,5 gecikme faizi ödeyecek.

Yapılandırmada taksit ödemesi müddeti doluyor

Ekim-Kasım-Aralık 2023 periyoduna ilişkin KDV’nin beyanı ve ödemesinin de yarına kadar (29 Ocak) yapılması gerekiyor.

Bunun yanı sıra 7326 sayılı yapılandırmada 15’inci, 7440 sayılı yapılandırmada da 8’inci taksitler ay sonuna kadar ödenecek.

Bu yılın vergi takviminde, mükelleflerin ilgili periyoda ilişkin geri kazanım iştirak hissesi, Ekim-Kasım-Aralık 2023’e ilişkin turizm hissesinin beyanı ve ödemesi, haberleşme vergisi, dijital hizmet vergisi beyannamesinin verilmesi, yıllık harçların ödenmesi, 2023 yılında kullanılan defterlerin 2024 yılında da kullanılmak istenmesi halinde yasal defterlere ait orta tasdik yapılması için de mühlet 31 Ocak’ta dolacak.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/mtv-ve-yapilandirma-taksit-odemelerinde-son-gun-31-ocak-2346429

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!