reklam

Global piyasalarda Fed ve Çin tesiri

featured

Tahvil getirileri Fed üyelerinin açıklamaları ve ISM ile yükselirken Asya’da Çin müdahalelerinin tesiri hissediliyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi pazartesi günü 14 baz puan birden yükselerek yüzde 4,16’ya çıktı. Asya’daki süreçlerle birlikte getiri iki baz puan düşüşle yüzde 4,135’ten süreç görüyor.

Amerikan pay endeksleri de faiz indiriminin gecikeceği beklentisiyle pazartesi geriledi. S&P 500 yüzde 0,3 düşüş kaydetti. Vadeli piyasada ise toparlanma eforu dikkat çekiyor.

Asya Pasifik’te Çin otoritelerinin müdahalesiyle Çin pay senetleri piyasaları net formda olumlu ayrıştı. Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 artıda. Japon endeksleri ise geriledi.

reklam

Pazartesi gününü yüzde 0,4 yükselişle kapatan Bloomberg Dolar Endeksi 1.243 puanda yatay.

Fed üyeleri, ISM dataları faiz indirim beklentilerini öteledi

Fed üyelerinin yeni açıklamaları ve ABD ISM Hizmetler endeksinin ekonomik canlılığa işaret etmesi erken Fed faiz indirim ihtimalini giderek düşürüyor.

Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari para siyasetinin gevşek ya da kısıtlayıcı olmadığı seviyeyi söz eden nötr faizin yükselmiş olabileceğini belirterek siyasetin çok sıkı olmadığını söyledi. Kashkari daha yüksek nötr faizin Fed’in faiz indirimleri için daha fazla beklemesine alan açtığını tabir etti.

Chicago Fed Lideri Austan Goolsbee ise enflasyonda ilerleme için daha fazla bilgi görmeleri gerektiğini kaydetti. Goolsbee konuşmasında potansiyel 50 baz puanlık indirimi speküle etmeyeceğini belirtti.

Faiz görünümü konusunda yorum yapmayan Fed üyesi Raphael Bostic ise Fed’in işsizlik gayesi olan ve tam istihdamı tabir eden işsizlik oranının 2017’de yüzde 4,5 olarak görüldüğünü, lakin son yıllardaki sıkı işgücü piyasası sebebiyle bu oranın önemli ölçüde düştüğünü belirtti.

Öte yandan Pazartesi akşamı açıklanan ABD ISM hizmetler bölümü endeksi ocak ayında 53,4 ile beklentileri aştı ve dört ayın tepesine oturdu.

Verinin alt kırılımlarından olan malzemeler için ödenen fiyat endeksi 7,3 puan ile 2012’den beri en yüksek süratte arttı ve 64 düzeyine yükseldi. Bu yükseliş, enflasyon riskinin hizmetler bölümünde hâlâ canlı olduğunu ortaya koydu.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalarda-fed-ve-cin-etkisi-2347059

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!