reklam

MB açıkladı: Fast sisteminde yenilik devreye girdi

featured

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) FAST sisteminin katman servisleri ile sunduğu yenilikçi teknolojilerle hem ödemeler alanında rekabet ve inovasyonu teşvik ederek yeni iş modellerinin önünü açacağı hem de kullanıcıların finansal durumlarını basitçe yönetip günlük hayatlarını kolaylaştırarak şeffaf, inançlı ve süratli bir ödeme usulü olarak hizmet vermesinin amaçlandığını açıkladı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklama şöyle:

FAST Ödeme İste Katman Servisi devreye alınmıştır.

Alacaklının borçludan FAST (Fonların Anlık ve Daima Transferi) ödemesi talep etmesine imkân sağlayan FAST Ödeme İste Katman Servisi kullanıma açılmıştır. Birinci etapta bireyden bireye ödemeler için üretime alınan katman servis, iki kişi ortasında ödemenin alacaklı tarafından başlatılması için haberleşme ve onay sistemi hizmeti sunarak para transferinin başlatılmasını sağlamaktadır.

reklam

Ödeme İste Katman Servisi bireyden şahsa ödemelere ek olarak çeşitli iş modelleriyle birlikte çalışabilir bir dizayna sahiptir. Ödeme İste Katman Servisinin ilerleyen fazlarda e-ticaret ödemeleri, e-talimat ödemeleri ve kurumsal fatura ödemeleri üzere çeşitli kullanım alanlarıyla ödemeler ekosisteminde birçok alanda katma bedel oluşturacağı kıymetlendirilmektedir.

7/24 anlık ve inançlı para transferi imkânı sunan FAST Sistemi iştirakçi sayısı 2023 yılında 10 Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşunun sisteme iştiraki ile 36’ya çıkmıştır. Ödemeler ekosisteminin gereksinimlerine karşılık verecek formda nakit ve kartlara alternatif bir ödeme yolu olarak kullanılan FAST Sisteminin üretime alındığı birinci günden bu yana artan süreç hacmi ocak ayında günde ortalama 11 milyon olarak izlenmiştir.

FAST sisteminin katman servisleri ile sunduğu yenilikçi teknolojilerle hem ödemeler alanında rekabet ve inovasyonu teşvik ederek yeni iş modellerinin önünü açacağı hem de kullanıcıların finansal durumlarını kolay kolay yönetip günlük hayatlarını kolaylaştırarak şeffaf, inançlı ve süratli bir ödeme tekniği olarak hizmet vermesi amaçlanmaktadır.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/mb-acikladi-fast-sisteminde-yenilik-devreye-girdi/305597

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!