reklam

Kosova’da 100 MW’lık güneş santrali ihalesine Limak-Çalık konsorsiyumu talip oldu

Çalık Holding İdare Heyeti Lideri Ahmet Çalık ile Limak Holding İdare Şurası Lideri Ebru Özdemir, Limak Holding kurucularından Nihat Özdemir birlikte Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Güç Bakanı Artane Rizvanolli ile görüştü.

Gerçekleşen görüşmede Çalık ve Limak’ın yolları Kosova’da bir ortaya geldi. Kosova’da 100 MW’lık güneş santrali ihalesine Limak-Çalık konsorsiyumu talip oldu. Dünya’dan Kerim Ülker de hususla ilgili “Çalık ve Limak, Kosova’nın birinci güneş santraline talip oldu” başlıklı yazı kaleme aldı.

Ülker’in yazısının tamamı ise şu halde:

“Geçtiğimiz yılın son aylarında Kosova, Türkiye’nin önde gelen iki kümesinin üst idaresini ağırladı. Çalık Holding İdare Heyeti Lideri Ahmet Çalık ile Limak Holding İdare Şurası Lideri Ebru Özdemir, Limak Holding kurucularından Nihat Özdemir birlikte Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Güç Bakanı Artane Rizvanolli ile görüştü.

reklam

Türk heyetinin görüşmesinde iki Türk şirketinin ülkedeki güç potansiyeline olan ilgisi masadaydı. Bildiğiniz üzere;- Çalık Holding ve Limak, Kosova’nın en kıymetli yatırımcıları ortasında. Çalık Holding finans, Limak ise havacılık ile turizm alanında ülkede başka farklı alanlarda uzun yıllardır faaliyet gösteriyor.

Ancak her ikisini buluşturan ise güç dalıydı. Hem de 14 yıllık geçmişi olan bir ortaklıktı bu. 2012 yılında her iki Türk şirketi güçlerini birleştirerek, Kosova’nın ana elektrik dağıtım şirketini devralmıştı. 12 yıllık bu iştirak, ‘Kosova Çalık Limak Energy Sh.A. (KEDS)’ ismiyle muvaffakiyetle faaliyet göstermeye devam ediyor.

Avrupa’nın en genç ülkesi olan Kosova’da, elektrik dağıtım ve perakende alanında faaliyet gösteren bu iştirak, şimdilerde yeni bir çalışmaya imza atmak üzere. Hem de Kosova’nın birinci güneş santrali projesi için. Kosova Hükümeti, Kosova’da 100 MW’lık güneş santrali ihalesine çıkacağını açıkladı. Açık artırma tarzıyla yapılacak olan ihaleye 6 teklif sunuldu. Bu tekliflerden en kıymetlisi ise Çalık ve Limak konsorsiyumu oldu.

Türkiye’den ihaleye katılan öteki şirket ise Güriş Kümesi. Rahovec belediyesinde inşa edilmesi planlanan 100 MW’lık güneş gücü projesi geliştirme hakkı için yarışan şirketler ve konsorsiyumlar ortasında Alman şirketi Notus Energy, Fransa’nın Akuo Energy SAS, Mısırlı Elswedy Electric, İsviçreli Orllati firmaları da var.

1.2 MİLYAR EUROLUK PROJENİN BİRİNCİ ADIMI

Önümüzdeki haftalarda kıymetlendirme komitesi teklifleri inceleyecek. Nitelikli teklif sahipleri daha sonra elektronik ihaleye yahut en düşük teklif fiyatının projeye verileceği “e-açık artırmaya” katılacak. İki ülke ortasında 600 yıllık bir geçmiş olduğunu lisana getiren Anadolu Kosova İş İnsanları Derneği Lideri Bayram Lider, “Bu tarihi bağı iktisat ile güçlendirmemiz gerekiyor.

Schengen ülkesi olan Kosova’da fırsatlar hayli yüksek. Kosova güçte büyük işlere imza atacak. Edindiğimiz bilgilere nazaran, önümüzdeki iki yıl içinde 1,2 milyar euro bedelinde 950 MW’lık yenilenebilir güç kapasitesinin inşası planlanıyor. Çalık, Limak ve Güriş’in katılacağı bu ihale, bu planın birinci kesimi. Bu yılın sonuna yanlışsız da 150 MW’lık yeni bir proje devreye girecek. Bu da tekrar yenilenebilir gücün kolu olan rüzgâr üzerinde olacak” dedi.

İKİ BÜYÜK BANKAYI TÜRKLER YÖNETİYOR

Önder, şöyle devam etti: “Türk şirketler Kosova’da hayli bedelli işler yapıyor. Ülkenin iki büyük bankası Türk şirketlerinde. Çolakoğlu Kümesi, TEB ile faaliyet gösteriyor. Çalık ise BKT ile. Limak Kosova’nın dünyaya açılan kapısı Priştine Havalimanı’nda işletmecilik yapıyor. Yeni firmalar da bu listeye katılacak.”

Birçok ihaleyi takip eden biri olarak Türk şirketlerinin birlikte hareket ettiğini, konsorsiyum kurduğunu pek fazla göremedim. Çinli şirketler bu hususta örnek alınmalı diyerek daima veryansın ediyordum. Türk firmaları, farklı başka halde, yabancı firmalarla iştirakler kurarken, Çinli şirketler tek bir konsorsiyumda birlikte hareket ediyorlar. Projeleri de işte bu Çinli konsorsiyumlar göğüslüyorlar. Hatta bir Türk şirketinin kazandığı ihaleye, bir başta Türk şirketinin şikâyette bulunması, iptal davası açması sıkça karşılaştığım bir durum. Çalık ve Limak’ın oluşturdukları 12 yıllık iştirak kültürü, güneş gücü işiyle devam etmesi, birlikte hareket etmek konusunda öteki Türk firmalarına örnek olmalı. Oluşturulan sinerji, güçte işe yarıyor.”

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/kosova-da-100-mw-lik-gunes-santrali-ihalesine-limak-calik-konsorsiyumu-talip-oldu/305717

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!