reklam

JPMorgan Nisan’da TCMB’den faiz artışı bekliyor

JPMorgan, enflasyonun Şubat’ta beklentileri aşmasının akabinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Nisan’da siyaset faizini 500 baz puan daha artırarak yüzde 50’ye çıkaracağını varsayım etti.

JPMorgan, daha evvel TCMB’nin siyaset faizini yüzde 45’e yükselttiği faiz artışıyla faiz artışı döngüsünü sonlandıracağını öngörüyordu.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Şubat’ta yıllık olarak yüzde 67,07 artarak, yüzde 66’lık beklentiyi aştı. TÜFE Şubat’ta aylık bazda ise yüzde 4,53 arttı. Aylık enflasyon için beklenti ise yüzde 3,8 olmuştu.

JPMorgan yayımladığı araştırma notunda, “Manşet enflasyon, Şubat ayında aylık yüzde 4,5 ile bizim beklentimiz olan yüzde 4,2’nin ve piyasa beklentisi olan yüzde 3,8’in çok üzerinde gerçekleşti” dedi.

reklam

JPMorgan, yıl sonu siyaset faizi varsayımını yüzde 45’te tuttu ama TCMB’nin Kasım ve Aralık aylarında faizi indirebileceğini belirtti.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/jpmorgan-nisan-da-tcmb-den-faiz-artisi-bekliyor-2348733

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!