reklam

Petrolde düşüş ivmesi

Küresel gösterge Brent, Pazartesi günü yüzde 0,9 oranında düşüş yaşadıktan sonra varil başına 83 dolara yakınken, ABD ham petrolü 79 doların altında süreç gördü. ABD istihdam dataları ve Fed yetkililerinin açıklamaları öncesinde piyasalar dingin kalmayı sürdürürken, Çin’e yönelik olumsuz görünüm de görünümü gölgeliyor.

Ham petrol, Orta Doğu’daki tansiyonlar ve OPEC+’nın arz sınırlamasının da takviyesiyle Brent’in bu yıl yaklaşık yüzde 7 oranında kıymet kazanmasına neden olan yavaş bir yükseliş kaydetti. Bu optimistlik, kartel dışından gelen güçlü üretim, Çin’deki zayıf talep görünümü ve merkez bankalarının mali genişlemeye ne vakit başlayacağına dair beklentilerin azalmasıyla azaldı.

Çin, yıllık büyüme maksadını yüzde 5 civarında belirledi ve yavaşlayan iktisada yönelik inancı artırmaya çalışan yetkililerin daha fazla teşvik uygulayacağı beklentilerini artırdı. Ülke tıpkı vakitte bu yıl ekonomik büyüme yahut güç yoğunluğunun azaltılması için daha argümanlı bir maksat belirledi.

Singapur’daki Mizuho Bank Asya ekonomi ve strateji başkanı Vishnu Varathan, büyüme amacının “Çin’in pandemi sonrası toparlanmanın rüzgarlarını ve uygun bir temeli kaybetmesi açısından daha yüksek bir çıta” olduğunu söyledi.

reklam

İsrail-Hamas savaşındaki çatışmaya orta verilmesi tarafındaki müzakereler çıkmaza girmiş durumda. Bu ortada diğer bir konteyner gemisi MSC Sky II, Kızıldeniz’de Yemen merkezli Husi isyancılar tarafından akına uğradı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/petrolde-dusus-ivmesi-suruyor-2348731

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!